Żywić czy bronić v2

Poprawiona wersja wpisu – dużo więcej informacji! 🙂

Jakiś czas temu, na forum, kolega wyraził wątpliwość, że jak to jest że z jednej strony staramy się maksymalnie przedłużyć czas trwania fermentacji, m.in. pozbawiając sok substancji odżywczych, a z drugiej strony powszechnie wiadomo, że bez odżywek drożdże zwiększają produkcję siarkowodoru, H2S, którego potem trudno się pozbyć – i jak to w ogóle ze sobą pogodzić.

Tak więc, żeby nie gadać głupot, zakopałem się publikacjach naukowych (które zaczynają być coraz bardziej wciągające 😉 ) – okazuje się że pojawiło się ostatnimi czasy sporo badań ukierunkowanych na cydr, które rzucają pewne światło na tę problematykę.

Paradoksalnie, wychodzi na to że problemem nie jest brak pożywek, a ich nadmiar!
Czytaj dalej

Pasteryzacja

Wspomniałem poprzednio, że zamierzam poddać część moich tegorocznych słodkich cyderków pasteryzacji, żeby je ustabilizować jak już osiągną wystarczający poziom nagazowania.

Już pobieżne rozeznanie tematu utwierdziło mnie w przekonaniu, że jestem na właściwym tropie: pasteryzacja jest sprawdzonym i popularnym sposobem na utrwalanie cydrów zawierających dowolną ilość cukru, i to zarówno tych gazowanych jak i nie. Czytaj dalej

Sposoby na słodycz

Powoli, w wolnych chwilach, rozpracowuję o co chodzi z pasteryzacją. I jak najprościej się do tego zabrać w domowych warunkach. Temat okazał się nieco bardziej czasochłonny niż się początkowo spodziewałem, choć na szczęście koniec majaczy już gdzieś na horyzoncie. Zanim się tą wiedzą podzielę, pozostało mi jeszcze sprawdzić teorię w praktyce.

W międzyczasie, trochę przy okazji, zrobiłem krótki przegląd różnych sposobów na zrobienie słodkiego cydru, najlepiej gazowanego. Wygląda na to, że moje preferencje zaczęły powoli dryfować w kierunku cydrów „nie całkiem wytrawnych” 🙂

Czytaj dalej