Zrozumieć jabłka, cz.1

Początkowo miałem ograniczyć się do dodania, do Kaganka oświaty, artykułu o pro-zdrowotnych właściwościach jabłek, ale temat mnie porwał i rzucił na sam środek oceanu polifenoli, skąd – nawigując od odnośnika do odnośnika – udałem się w dalszą, pełną przygód podróż, daleko poza cydrowy horyzont.

Jak wiadomo podróże kształcą – i tak, po drodze, dowiedziałem się nieco o pochodzeniu odmian jabłek, oraz na czym to polega że niektóre z nich są uważane za „cydrowe”, a przy okazji znalazłem odpowiedzi na kilka pytań, których wcześniej nawet nie pomyślałbym zadać. Było ciekawie! 😊

Czytaj dalej

Żywić czy bronić v2

Poprawiona wersja wpisu – dużo więcej informacji! 🙂

Jakiś czas temu, na forum, kolega wyraził wątpliwość, że jak to jest że z jednej strony staramy się maksymalnie przedłużyć czas trwania fermentacji, m.in. pozbawiając sok substancji odżywczych, a z drugiej strony powszechnie wiadomo, że bez odżywek drożdże zwiększają produkcję siarkowodoru, H2S, którego potem trudno się pozbyć – i jak to w ogóle ze sobą pogodzić.

Tak więc, żeby nie gadać głupot, zakopałem się publikacjach naukowych (które zaczynają być coraz bardziej wciągające 😉 ) – okazuje się że pojawiło się ostatnimi czasy sporo badań ukierunkowanych na cydr, które rzucają pewne światło na tę problematykę.

Paradoksalnie, wychodzi na to że problemem nie jest brak pożywek, a ich nadmiar!
Czytaj dalej