projekt CYDR

Pełna wersja: Drożdże
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, czy mogę użyć do zrobienia cydru drożdży Bayanus G995  ? Tylko takie mam do kupienia stacjonarnie. Cydr robiony będzie z soku z kartonu..

Pozdrawiam
Jak najbardziej. Każde drożdże winiarskie poradzą sobie z sokiem jabłkowym.
(2019-07-05 02:47 PM)Bartek napisał(a): [ -> ]Jak najbardziej. Każde drożdże winiarskie poradzą sobie z sokiem jabłkowym.

Dziękuję za szybką odp. A ile dawać tych drożdży na litr soku.
Typowo 2,5g/10L, nie ma potrzeby dawać więcej. Producenci zwykle zalecają, żeby przed dodaniem uwodnić 20min w ciepłej wodzie (30-kilka st. C), np. w kieliszku, ale ja często sypię bezpośrednio i nie ma problemu.
(2019-07-06 02:39 PM)Bartek napisał(a): [ -> ]Typowo 2,5g/10L, nie ma potrzeby dawać więcej. Producenci zwykle zalecają, żeby przed dodaniem uwodnić 20min w ciepłej wodzie (30-kilka st. C), np. w kieliszku, ale ja często sypię bezpośrednio i nie ma problemu.

A ile należy dodać pożywki na 10 l ?
Z pożywką ostrożnie, żeby nie przesadzić. Jak dostałeś w zestawie z G995 to to jest prosty azot z dodatkiem witaminy B. Witamina się przyda bo tej w soku jest mało. Celuj w 1g maks 2g/10l. Jak masz taką po prostu azotową (DAP, fosforan/siarczan dwuamonu) bez witamin, to nie dawaj wcale - paradoksalnie dodatek takiej pożywki może powodować problemy. Najlepsze są organiczne, zobacz tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=2686.