projekt CYDR

Pełna wersja: Sadzenie - drzewek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Mam zamiar posadzić sadzonki drzewek najlepiej jakiś odmian cydrowych, myślę o odmianie Dabinett i Kingston black, jest to dla mnie narazie czarna magia, wyczytałem, że teraz jest całkiem dobra pora do sadzenia (o dziwo nie na wiosnę), wiecie może czy dostanę gdzieś teraz sadzonki tych drzewek, jeszcze pytanie o co chodzi z tymi podkładami, zależy mi na jak najszybszym owocowaniu.

Pozdrawiam forumowiczów.
Wciąż bardzo niewiele jest polskich szkółek, które oferują gotowe sadzonki jabłoni cydrowych.

Kilka popularnych odmian jest dostępnych tutaj: http://www.szkolki.com/drzewka-jablonie/
Cena rzędu 50zł za drzewko.

Podobno kilka odmian można również zamówić tutaj: http://eko-ogrodnik.pl, ale nie orientowałem się w kwestii szczegółów.

Ja swoje drzewka ściągałem z Anglii - można powiedzieć, że rzutem na taśmę, bo teraz w związku z Brexit'em nie wysyłają już do EU.
We Francji nie udało mi się znaleźć żadnej szkółki, która podjęła by temat zamówienia wysyłkowego.

Jeśli znajdziesz jakieś inne źródło, to daj znać!

A'propos podkładek. Drzewek nie rozmnaża się z pestki, tylko bierze się gałązkę lub oczko i szczepi na tak zwanej podkładce, czyli gotowym systemie korzeniowym z innej jabłonki. Chodzi o to, że pestki nigdy nie wyrośnie kopia oryginału, tylko coś zupełnie losowego. Jak się zaszczepi, to powyżej szczepienia masz praktycznie sklonowaną tę odmianę, która Cię interesuje. Podkładka wpływa na wielkość drzewka. Jest kilka typowych podkładek, m.in. najsilniej rosnąca Antonówka/A2, MM106 (~80% wysokości), M26 (~60%), M9 (~40%). Na stronie tej pierwszej szkółki przy każdej odmianie masz podane jaka to jest podkładka.

Im niższe drzewko, tym szybciej zaowocuje. Pamiętaj też że jabłoń owocuje na pędach wykształconych w zeszłym roku, więc im bardziej będziesz ciął, tym mniej jabłek będziesz miał. Ale z drugiej stany ciąć trzeba, szczególnie na wiosnę zaraz po posadzeniu - o tym jak to zrobić dobrze możesz poczytać tutaj: https://projektcydr.pl/forum/showthread.php?tid=2423, warto.
Poza wielkością podkładki mają wpływ na dostęp do składników odżywczych i wody - przy karłowatych zaleca się lub na glebach lekkich wymagają podlewania zwłaszcza w okresie wzrostu.
Do tego różne podkładki mają różną odporność na przemarzanie i choroby.
W przypadku odmian karłowych należy im zapewnić podpory - co znacząco zwiększa koszt założenia sadu (inaczej będą się wywracać).

Ze szkółki we Francji większe ilości na pewno można ściągnąć, pozostaje kwestia finansowa - kilkaset euro za paletę + oczywiście po kilka euro za sztukę sadzonki. Operacja raczej dla dużych/na handel ew do zakładania sadu towarowego.
Przedpłata, podjeżdża ciężarówka w umówiony dzień, ładują palety i kilka dni później masz towar w kraju.

Ze względów finansowych z UK ściągnąłem zrazy zamiast drzew, a ze względu na brexit sporo odmian za jednym zamachem (bo następnej zimy może będzie możliwość, a może nie). Z Francji detalicznie sprowadzać się raczej nie opłaca bo w sklepach ogrodniczych sadzonka jabłoni to koszt od ~15-19eur do ponad 35 za doniczkowaną.  I nie chodzi o sadzonkę która rosła w donicy, tylko o taką która do niej została wsadzona gdy przyszła dostawa drzewek. Gołokorzeniowe są raczej niepopularne. (cały czas mówię o sklepach dla amatorów oczywiście).
No i w centrach ogrodniczych odmiany cydrowe pojawiają się raczej jeśli jabłka dadzą się wykorzystać np kulinarnie.

Podsumowując, na dziś musisz szukać i liczyć że ktoś gdzieś coś ma, ale spodziewaj się paskarskich cen i małej dostępności Sad
Witam, odnośnie drzewek owocowych. W marcu wykonuje szczepienie zimowe drzewka mógł bym już wysłać zaszczepione lub na jesień wykopane. Mam w ofercie stare odmiany praktycznie wszystkie jakie są dostępne na rynku 1 i 2 letnie. I odmiany Cydrowe jak na razie 4 odmiany podstawowe sprowadziłem z Anglii Dabinett, Dark Dabinet, Kingston Blac, Yarington Mill. Za drzewka cydrowe w Anglii trzeba zapłacić słono ja płaciłem 35£. W polskich szkółkach 50 zł szt + 50 zł wysyłka. Ja mogę zaproponować drzewko za 25zł + 28 zł wysyłka. Podkładka m7 nie wymaga podpory, jedynie w pierwszych 3 latach gdy zacznie drzewko owocować aby od ilości owocu nie leżało na ziemi, chyba że oberwiemy kwiaty w pierwszych latach Smile. Podkładka odporna na mrozy, choć u nas w Polsce już tych mrozów nie ma, podkładka dość szybko rosnąca osiąga tak do 4 m wysokości.

Stare odmiany:
Kosztela m7
Szara Reneta m7, Antonówka, A2
Złota Reneta m7, Antonówka, A2
Koksa m7
Kronselka m7
Malinówka Oberlandzka m7
Ananas Berżenicki m7
Papierówka (oliwka żółta) (czerwona) m7
Boiken m7
James Grive m7
Grafsztynek m7
Żeleźniak m7, Antonówka
Remo m7( Odporna na parcha i mączniaka)
Rebella m7 ( Odporna na parcha i mączniaka)
Red Love m7 (czerwony miąższ)