projekt CYDR
Czas fermentacji, cukromierz - Wersja do druku

+- projekt CYDR (https://projektcydr.pl/forum)
+-- Dział: Jak robimy cydr (i jak go nie robimy) (https://projektcydr.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Inkubator (https://projektcydr.pl/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Wątek: Czas fermentacji, cukromierz (/showthread.php?tid=2831)

Strony: 1 2


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-03

A, pytałeś o cichą fermentację - cicha to koncept z piwowarstwa, gdzie drożdże dojadają trudne do przetworzenia cukry złożone. W cydrze takich nie ma. Fermentacja po prostu zwalnia. Ja osobiście dzielę fermentację na okres burzliwy - kiedy się pieni i trzeba zostawić więcej miejsca, i po tym okresie - kiedy można przelać do mniejszej, lub dolać pod korek, jeśli masz z czego. Potem ewentualnie mówimy o drugiej fermentacji - to już jest fermentacja mlekowa, FJM/MLF.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-03

Nie odlałem na cichą fermentacje. Zostawiłem z osadem. Bałem się ryzyka z cichą fermentacja


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-03

Najważniejsze: nie otwieraj. Nie wpuszczaj powietrza. Jak na powierzchni zobaczysz coś niepokojącego (typu pojawiający się nalot, delikatna błonka) - zlewaj do mniejszej, lub uzupełnij pod korek, może być nawet sokiem.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-07

Jak zleje z nad osadu i dodam sok to fermentacja burzliwa zacznie się od nowa?


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-07

Dodany sok zacznie fermentować, ale to jest już bardzo spokojny proces - zakładam że dodasz do w sumie ~10% - nie będzie się pienić, więc możesz podlać blisko korka.
Żeby zrobić nagazowany cydr, przy zlewaniu do butelki dodaj 4g cukru / butelkę 0,5L.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-07

Jak uniknąć fermentacja mlekowej? Czy wystarczy zlac z nad osadu do mniejszego, nalac pod sam korek i zostawić zamknięte pod korek czy musi być rurka?
Jak użyć butelki z CO2?


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-07

Sposoby unikania fermentacji mlekowej:
- trzymanie cydru w niskiej temperaturze (poniżej ~15C)
- pasteryzacja zabutelkowanego cydryu
- siarkowanie cydru podczas butelkowania, rzędu 1g pirosiarczynu / 10L

Nie rozumiem pytania o butlę CO2


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-07

Teraz żeby się upewnić skoro moja fermentacja już ustalą zlewam z nad osadu, dolewam ubytek sokiem i odstawiam z rurka na fermentacja w chłodne miejsce.

Jaka jest najniższa temperatura w jakiej mogę trzymać?


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-07

Tak.
Powyżej 10C wystarczy. Jak będzie mniej, to będziesz musiał długo czekać.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-07

Może stać na zewnątrz. Nie znam innych sposobów na uniknięcie MLF poza tymi co powyżej. To nie jest powiedziane, że FJM zajdzie - zależy czy na jabłkach były te bakterie odpowiedzialne za mlekową. A jeśli zajdzie, to cóż... jak nie będziesz miał porównania side-by-side, to może przegapisz różnicę Smile