projekt CYDR
Czas fermentacji, cukromierz - Wersja do druku

+- projekt CYDR (https://projektcydr.pl/forum)
+-- Dział: Jak robimy cydr (i jak go nie robimy) (https://projektcydr.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Inkubator (https://projektcydr.pl/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Wątek: Czas fermentacji, cukromierz (/showthread.php?tid=2831)

Strony: 1 2


Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-01

Mam pytanie pierwszy raz robię cydr i skąd mogę mieć pewność że cydr zakończył fermentacje, po jakim czasie w temperatrze 19°C fermentacja się kończy? Czy mogę zostawić winomierz w baniaku przez cały proces fermentacji?


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-01

Typowy czas fermentacji to 1-3 tygodnie, w zależności od konkretnego soku, szczepu drożdży, etc. W czy fermentujesz? Jeśli masz przeźroczysty pojemnik to zobaczysz, że nie widać już bąbelków. Ewentualnie możesz polegać obserwacji na rurki.

Poza tym nic nie szkodzi, żebyś potrzymał taki cydr jeszcze dodatkowy 1-2 w fermentorze, zanim przelejesz do czegoś mniejszego na dojrzewania/klarowanie.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-01

Sok wyciskany w domu, Drożdże Browin Ciderini Sweet, blg na poziomie 16, fermentuje w przezroczytym balonie 15l, bąbelki dalej są ale czas pomiędzy nimi jest na poziomie 2min. Tak jak mówiłem to pierwszy cydr i nie dokonca wiem na co powinienem zwracać uwagę a na co nie. Kiedy dokonać obciągnięcia z nad osadu i zostawić na klarowanie w nowym balonie.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-01

Z przelewaniem do mniejszego pojemnika trzeba poczekać przynajmniej do momentu, jak fermentacja zwolni - inaczej będzie kipieć.
Ale warto poczekać do czasu jak fermentacja się skończy, żeby więcej drożdży i osadu opadło na dno jeszcze w oryginalnym pojemniku.
Nie ma jakiegoś konkretnego momentu kiedy musisz to zrobić.

Chyba że zaobserwujesz, że na powierzchni zaczynają pojawiać się drożdże kożuchujące - wtedy trzeba zlewać od razu. Ale to jest zwykle problem nieszczelnych pojemników, lub zbyt dużej ilości powietrza w oryginalnym baniaku.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-01

Piany tak naprawdę to już nie ma, fermentacja trwała już tydzień. Ale skoro wydostają się jeszcze pęcherzyki to zostawię na tydzień na klarowanie.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-02

Na czym dokładnie polega cicha fermentacja? I ponowie pytanie czy mogę zostawić cukromierz w balonie w trakcie fermentacja?


RE: Czas fermentacji, cukromierz - szo - 2024-10-03

Pamiętam pierwsze moje cydry, jak stało się z niecierpliwością kiedy się go w końcu wypiję. To pozwól, że z doświadczenia odpowiem, że w maju najszybciej. w tym czasie zainteresuj się czymś co Ci pozwoli zając myśli np. dojrzewającą szynką, a cydrowi pozwól leżeć.

Ja u siebie trzymam cydr na drożdżach 5-8 tygodni do listopada w zależności od temperatury i potem przelewam do innego pojemnika na kolejne leżakowanie lub nawet do pojemnika ciśnieniowego i tam od razu doprowadzam do refermentacji i niech wówczas czeka na butelkowanie do ostatniego lutowego mrozu - rozlew nagazowanego cydru na zimnym towarze trzeba robić i w butelce już czysty leży do maja.


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Bartek - 2024-10-03

Odnośnie cukromierza w balonie - oczywiście że możesz go tam zostawić, tylko odczyt może być mocno zaburzony bo przyczepią się do niego bąbelki i też z czasem obrośnie osadem na górze. Inna sprawa, że jeśli masz w balonie miejsce żeby włożyć cukromierz na stałe, to chyba masz tam za dużo wolnej przestrzeni...


RE: Czas fermentacji, cukromierz - Ognob100 - 2024-10-03

Pytanie z cukromierzem jest z ciekawości. A jeśli chodzi o wolna przestrzeń to starałem się jak najmniej zostawić więc do balonu 5l nalałem 4.5l soku


RE: Czas fermentacji, cukromierz - szo - 2024-10-03

Cześć, jeżeli odlałeś na cichą i już się nie pieni i nie burzy, to byś musiał wlać 4,95l - w sensie blisko pod korek, żeby uniknąć utlenienia.
Jeżeli nie zostało Ci aż tyle soku to zakombinuj butlę z co2 i wpuść w szyjkę to co2 wypchnie powietrze i też będzie git.
Teraz powietrze i tlen to Twój wróg.