Rozpoznanie
#11
Skoro przy dukcie to może być Roter Tierer Weinapfel - z tego co wiem sadzono je przy drogach jak lipy ze względu na pokrój. Po kolorze też może być.
Odpowiedz
#12
Jeśli wierzyć Wikipedii i zdjęciom z sieci, nie będzie to ta odmiana (Roter T.W. ...) - zbyt wydłużone owoce. Zagłębienie kielicha też zbyt mocne.
Odpowiedz
#13
W sprawie identyfikacji tej i dwóch innych starych odmian kontaktowałem się z Państwowym Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, niestety same zdjęcia oraz subiektywny opis drzewa i owoców nie pozwolił na jednoznaczne określenie odmian. Dzięki uprzejmości Pomologa, Pana Grzegorza Hoduna, dostałem zgodę na przesłanie owoców do instytutu. Niecierpliwie czekam na wynik badania.
Odpowiedz
#14
Byłem na dobrym kursie w sprawie typowania odmiany tej z foto. W odpowiedzi z instytutu dostałem potwierdzenie, że jest to Nathusius Taubenapfel (spolszczona nazwa - gołąbek Natuzjusza). Inna niemiecka zwyczajowa nazwa odmiany Rote Schafsnase (czerwony owczy nos czemu nie Tete de Brebis?). Bardzo ciekawe zwarte, słodkie, aromatyczne i taninowe jabłko, zauważyłem że praktycznie nie było owoców robaczywych, przy szorowaniu skórki i wykrawaniu uszkodzeń ze spadów czułem intensywny rześki aromat kwaśnej oranżady taki Visolvit do złudzenia. No ale żeby znać Visolwit trzeba mieć swoje lata, teraz chyba dzieci nie stosują tych prochów. Z dwoma kolejnymi odmianami nie poszło już tak łatwo, i jak to określił pan Grzegorz, wymaga większej fatygi, aby sięgnąć głębiej do źródła wiedzy pomologicznej na co potrzeba czasu.
Odpowiedz


Skocz do: