Moszczowe odmiany jabłoni do produkcji cydru
#21
Jesteś pewny, że chcesz to zrobić na A2? Ja planowałem sad na A2 i wyszło mi, że minimalna odległość między drzewami to raczej 5m a nie 2m.
Odpowiedz
#22
(2023-06-02 08:43 PM)guma44 napisał(a): Jesteś pewny, że chcesz to zrobić na A2? Ja planowałem sad na A2 i wyszło mi, że minimalna odległość między drzewami to raczej 5m a nie 2m.

Tak. Mam sad teraz na odmianie deserowej. Mam teraz 2,5 metra. W zw z tym że cydrowe odmiany nie muszą się "przypalić" na słońcu, bo inaczej tego nikt nie kupi, to mogę zagęścić lekko
Odpowiedz
#23
Pytanie czy chcesz tak dużo ciąć i tak długo czekać na owoce? Większe zagęszczanie to też większa podatność na choroby itp. itd. Nie twierdzę, że będzie źle, grunt aby decyzja była swiadoma bo jest na lata. Co do lat, właśnie to takie antonówki długo nie chcą umierać Smile.
Odpowiedz
#24
Francuscy cydrownicy (https://projektcydr.pl/forum/showthread.php?tid=2487) sugerują rozstawę 5-5.5 m X 2-2.5 m dla podkładki MM106 (wychodzi między 700 a 900 drzew na ha) Podkładka MM106 rośnie mniej więcej do takich rozmiarów co M7, a na podkładce A2 drzewo będzie jeszcze o 1/3 większe. Czyli dla A2 rozstawa powinna być nieco większa. A jak zamierzasz zbierać później jabłka, nawozić drzewka? Myślę że nie powinieneś robić rzędów co 2-2.5m bo nie wjedziesz ciągnikiem pomiędzy drzewa jak one urosną. Pierwsze nastawy pewnie będą małe, bo zanim drzewka urosną to trochę czasu minie, więc myślę że zdążysz się podszkolić w robieniu cydru Smile

Generalnie to nie mam dużego doświadczenia z sadownictwem więc może nie mam racji - mam 0.3ha sadu w stylu starego przydomowego sadu który zasadziłem w 2021 roku, i zaszczepione kolejnych 400 drzewek na A2 odmian typowo cydrowych na kolejną działkę 0.8ha.
Odpowiedz


Skocz do: