pierwszy cydr zbiór informacji : pektoenzym, dosładzanie, czystość, pożywka itd
#1
Witajcie. Szykuję się do zrobienia pierwszego cydru i mam trochę wątpliwości dotyczących poszczególnych części procesu wytwarzania napoju. Będę wdzieczny za odpowiedź i wasze doświadczenia bo temat pewnie przyda się innym osobom.

PEKTOENZYM:
PYTANIE 1 : Mam mętne soki NFC ze sklepu i zastanawiam się czy po dodaniu pektoenzymu, po tym jak opadnie jakiś osad a sok się sklaruje trzeba bezwzględnie przelać zawartość (znad osadu) do innego naczynia przed dodaniem drożdży? Czy można robić to w tym samym fermentorze?

DOSŁADZANIE W BUTELKACH:
Chciałem przetestować dosłodzenie róznymi cukrami: erytrolem, miodem i syropem klonowym.
PYTANIE 2: czy macie jakieś doświadczenia z tymi "słodzikami"?
PYTANIE 3: jaki stosować przelicznik tj. na potrzeby dyskusji zakładam, że dodajemy powyższe cukry do butelek 0,5 l "po piwie". Zakładamy że 3 g cukru nagazowuje butelkę a powyżej 5 g cukru robi się granat. Ile dać miodu/syropu, żeby nie pizło Smile

CZYSTOŚĆ:
Postanowiłem, że umyję fermentor i inne rzeczy płynem do naczyń i odkażę do pirosiarczynem.
PYTANIE 4: Widziałem, że pirosiarczyn robi takie "mydliny" jak się nim dezynfekuje. Czy trzeba je jakoś wypłukać czy odczekać aż ściekną a może po prostu wlać sok do tych mydlin i dodać drożdże?
PYTANIE 5: przed butelkowaniem oczywiście dezynfekuję butelki pirosiarczynem ale będę używał lejek do wsypywania cukru i erytrolu. Lejek musi być zdezynfekowany czy wystarczy go wyjąć po umyciu ze zmywarki?
PYTANIE 6: kapsle jak dezynfekujecie pirosiarczynem to nakładacie je na butelkę z takimi mydlinami czy rozkładacie na ręczniku papierowym i czekacie aż wyschną?

WYPEŁNIENIE FERMENENTORA:
Mam klasyczne wiadro plastikowe z dużą średnicą. Wiadro ma pojemność 33 litrów. Zakładam, że fermentacja przebiegnie w miarę szybko w pokojowej temperaturze
PYTANIE 7: Ile wlać litrów soku do 33 litrowego fermentora, żeby nie wykipiał ale też żeby się nie zepsuł?

POŻYWKA:
PYTANIE 8: rodzaj drożdży mocno wpływa na smak cydru. pytanie czy pożywka do drożdży zmienia smak cydru ?

RÓŻNE CYDRY A CZYSTOŚĆ:
Załóżmy, że przefermentowały mi dwa różne cydry np. z jakłek a drugi z jabłek i gruszek. Załóżmy, że je zlewam w jednym czasie do butelek wykorzystując ten sam lejek i inne akcesoria.
PYTANIE 9: Czy można stosować ten sam lejek a drożdże i bakterie z jednego cydru nie zakażą drugiego cydru w efekcie czego nie zepsuje się w butelkach?

WYPEŁNIENIE BUTELEK:
Będę dodawał około 3g cukru na 0,5 l butelkę by go nagazować.
PYTANIE 10: Do jakiego poziomu wypełnić butelkę cydrem, żeby nie wybuchła ? Robić to tak jak robi to producent wypełniając piwem rzeczoną butelkę?

UWADNIANIE DROŻDŻY
Pytanie 11: drożdże można rozrobić w wodzie i takie dodać do soku? nie zepsuje to cydru?
Odpowiedz
#2
PEKTOENZYM:
PYTANIE 1 :
Pektoenzym moim zdaniem najlepszy w  proszku. W płynie lubi się zdezaktywować.
Po dodaniu do soku czekasz ok. doby. Sok powinien zrzucić sporo osadu.
Zlewasz do innego naczynia. Idea jest taka aby fermentować jak najbardziej klarowny sok.

PYTANIE 2: nie testowałem ale opinie są takie, że wprowadzają posmaki.

Inna sprawa to tzw. cukry alkoholowe czyli erytrol i ksylitol.
Korekta kwasowości rzędu 2g (odpowiednik cukru, ponieważ erytrol jest o połowę mniej słodki)
nie psuje cydru.
Nie robię cydrów słodkich. Nie wiem jak będzie jeśli dasz więcej.

PYTANIE 3:
Ksylitol i erytrol to cukry alkoholowe one nie fermentują i dają słodycz.
Każdy cukier oparty na glukozie i fruktozie, sacharozie drożdże zamienią na alkohol i CO2
Przy 4g na  0.5L będziesz miał bąbelki (i oczywiście zero słodyczy).
Dla wyższych wartości powol robią się granaty Smile

PYTANIE 4:

Myjesz pawie tym czym chcesz ale najlepiej czymś bez intensywnego  zapachu, ponieważ później będziesz długo płukał wodą
aby pozbyć się zapachów np. płynu do naczyń.
Najlepiej zawsze po użyciu butli itp. przepłukać czystą ciepła wodą. Ja w zasadzie nie używam prawie wcale detergentów.
Jeśli już masz czystą wizualnie butlę to przepłukujesz ją pirosiarczanem potasu.
Z opakowanie jest tego o ile pamiętam chyba 10g/2 litry.
Ja np. na końcowe przelewanie do butelek używam około 200 ml tego  roztworu i płuczę butlę do której przelewam z nad drożdży aby dodać tam cukru na nagazowanie a także płucze tym samym roztworem same butelki, wężyk, kapsle.
Przelewam wszystko po kolei.
Jak Ci wygodnie. Dopóki nie wyparuje tlenek siarki to masz cały czas aktywny płyn do płukania

PYTANIE 5:
Jak pisałem wyżej płuczesz wszystko za jednym zamachem.
Może robię błąd, że wielokrotnie używam tego samego roztworu do rurki, butelek, kapsli itp.
Jak na razie nie było infekcji.

PYTANIE 6:
Znowu ten sam bład.
Na początku myjesz BEZ PIRO!!!. Później jak jest czyściutkie to dezynfekujesz pirosiarcznem.
https://projektcydr.pl/podrecznik/czystosc-i-higiena

PYTANIE 7:
1/4 a nawet 1/5 pustej przestrzeni powinna wystarczyć.
Jak sok dobrze sklarowany to się mniej pieni.
Może być więcej ale wtedy po ustaniu fermentacji burzliwej trzeba zlać do innej butli pod korek.
W takim wiaderku szybko możesz stracić ochronna poduszkę z CO2, który chroni przed infekcją

POŻYWKA:
PYTANIE 8: Któż to wie Smile
Na pewno duża ilość pożywki nieorganicznej bez witamin i mikroelementów przyspieszy fermentację.
Może powodować problemy z siarkowodorem
A szybka fermentacja to gorszy smak.
Ideał to wolna fermentacja na zubożonym o azot soku.
Przestałem używać pożywki.

PYTANIE 9:
Normalne, że jak użyjesz akcesoriów po zakażonym cydrze to zakazić możesz ten zdrowy.
Ja bym się nie szczypał. Jeśli masz dwa poprawnie wykonane cydry bez objawów infekcji to bym zrobił to za jednym zamachem.
Przy podejrzeniach dezynfekcja a nawet przelewanie innego dnia.

PYTANIE 10:  Robić to tak jak robi to producent wypełniając piwem rzeczoną butelkę?
Ja tak właśnie robię.

Pytanie 11: Mała ilość ok. 1/10 - 1/8 szklanki przegotowanej lub prosto z nowo otwartej butelki mineralnej wody na wiele litrw soku nic nie zepsuje. Podobnie rozpuszczam cukier na nagazowanie w 1/4 szklanki na np. 5 litrów cydru.
Choć ostatnio skłaniam się przy butelkowaniu niewielkich ilości do sypania cukru na dno.
Muszę kupić, zrobić miarkę.


Powodzenia Smile
Odpowiedz
#3
* korekta. Tzw. alkohole cukrowe czyli np. ksylitol erytrol.
A co odpowiednika cukru - sacharozy. Sacharoza to dwucukier czyli jakby dwie cząsteczki: glukoza i fruktoza.
Sok zawiera głównie fruktozę więc zamiast 4 gramów cukru dajesz tyle soku aby było w nim 4 gramy fruktozy.
To zależy od soku. Sprawdź jakie jest Blg cukromierzem to będziesz znał koncentrację cukru w gramach na litr. U Bartka na stronie są kalkulatory. Dla soku NFC masz to zapisane na opakowaniu.
Dla miodu cukry to ok. 70-80 proc.
Dużo jest na ten temat w internecie.
Odpowiedz
#4
(2020-07-28 05:07 PM)Adam napisał(a): * korekta. Tzw. alkohole cukrowe czyli np. ksylitol erytrol.
A co odpowiednika cukru - sacharozy. Sacharoza to dwucukier czyli jakby dwie cząsteczki: glukoza i fruktoza.
Sok zawiera głównie fruktozę więc zamiast 4 gramów cukru dajesz tyle soku aby było w nim 4 gramy fruktozy.
To zależy od soku. Sprawdź jakie jest Blg cukromierzem to będziesz znał koncentrację cukru w gramach na litr. U Bartka na stronie są kalkulatory. Dla soku NFC masz to zapisane na opakowaniu.
Dla miodu cukry to ok. 70-80 proc.
Dużo jest na ten temat w internecie.


Dziękuję za pomoc. Cydr nastawiony Smile
Odpowiedz


Skocz do: