Pierwszy Cydr, proszę o sugestie
#11
Czy próbowałeś paszczą ten swój cydr?
Odpowiedz
#12
Dosładzanie sokiem do refermentacji jest OK, ale nic w kwestii kwasu nie zmieni.

Do refermentacji dadajesz ~8g/L cukru. Sok z Renet będzie miał ~130g/L cukru. Więc potrzebujesz go dodać ~60ml / litr.
Jeśli obecnie cydr ma 3,5g/L kwasu i dodasz 60ml/L soku o kwasowości załóżmy 7,5g/L, to w efekcie kwasowość zwiększy się raptem do 3,75g/L.

Moim zdaniem lepiej jakbyś sobie z tych Renet zrobił cydr i potem zmieszał do smaku z tym co masz obecnie, np. w proporcji 8:2 (ale to zależy od tego jak bardzo kwaśny będzie ten cydr z Renet).

Ewentualnie, możesz zawsze dosypać sproszkowanego kwasu jabłkowego - dość nietypowe w naszych warunkach, ale jak najbardziej praktykowane w przypadku jabłek z małą ilością kwasu.
Odpowiedz
#13
(2020-11-02 10:33 AM)Bartek napisał(a): Dosładzanie sokiem do refermentacji jest OK, ale nic w kwestii kwasu nie zmieni.

Do refermentacji dadajesz ~8g/L cukru. Sok z Renet będzie miał ~130g/L cukru. Więc potrzebujesz go dodać ~60ml / litr.
Jeśli obecnie cydr ma 3,5g/L kwasu i dodasz 60ml/L soku o kwasowości załóżmy 7,5g/L, to w efekcie kwasowość zwiększy się raptem do 3,75g/L.

Moim zdaniem lepiej jakbyś sobie z tych Renet zrobił cydr i potem zmieszał do smaku z tym co masz obecnie, np. w proporcji 8:2 (ale to zależy od tego jak bardzo kwaśny będzie ten cydr z Renet).

Ewentualnie, możesz zawsze dosypać sproszkowanego kwasu jabłkowego - dość nietypowe w naszych warunkach, ale jak najbardziej praktykowane w przypadku jabłek z małą ilością kwasu.

Wycisnąłem sok z jednego jabłka szarej renety, wyszło 9 g/l kwasu, także połowę zrobię z cukrem połowę z sokiem, zobaczymy co wyjdzie, na robienie drugiego cydru mam za mało szarej renety.
Odpowiedz
#14
No to cydr zabutelkowany, w smaku cały czas ma gorzkie nuty, ale jest smaczny, 18 butelek ma być wytrawnych, 9 półsłodkich. Na refermentacje wycisnalem sok z szarych renet. Z soku wyszło ok. 10 g/l cukru + 9 butelek z ksylitolem ok. 8g/l. 
Poniżej efekt i teraz czekamy na finałSmile


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#15
Cydr po 3 tygodniach od zabutelkowania, wg mnie wyszedł naprawdę przyzwoity, jedna z próbujących osób, podniosła, że w zapachu czuć drożdże, ja niestety tego nie czuje, ale pytanie jak uniknąć tego zapachu, czy to za świeżo od zabutelkowania, czy może przez to że na refermetacje użyty byl niesklarowany sok z jabłek?
Odpowiedz
#16
Ja w swoich, na oko wydawało by się idealnie sklarowanych cydrach, czuję drożdże nawet po 3 miesięcznym odleżakowaniu. To kwestia użytych odmian drożdży i klarowności. Najmniej drożdżowe wydają się te po degorżowaniu.
Odpowiedz


Skocz do: