pierwszy cydr
#1
Wlasnie moj cydr stoi 10 dni. Otwieralem jak Bartek doradzal, zapach super jak zajebisty cydr. probowalem i teraz wiem dlaczego mowiliscie ze trzeba dosladzac. Czym mam dosladzac cydr? jak mam sprawdzic procenty mojego wyrobu? czy dosladzac przed druga fermentacja? ( wchce przelac do dam i niech sie klaruje ) . Z gory dziekuje za pomoc. Nie widze dolaczonego zdjecia do mojego posta.
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz
#2
Dosłodzić możesz np. erytrolem - zobacz tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=2286

Jeśli mierzyłeś gęstość/Brix/Blg soku przed fermentacją, na ten podstawie możesz oszacować zawartość alkoholu - tutaj jest kalkulator: https://projektcydr.pl/kalkulator.
Typowo będziesz miał rzędu 7%, plus minus 1%.

Nie ma potrzeby dodawać cukru na "drugą" fermentację, chyba że chcesz zwiększyć zawartość alkoholu.
Odpowiedz
#3
Chce doslodzic a pozniej w damy zeby wyklarowac no i pozniej w butelke z dodatkiem cukru zeby babelki byly.
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz
#4
A stevia nie zmieni mi smaku cydru? Kiedys slodzlem stevia no i herbata nie smakowala tak samo
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz
#5
Każdy słodzik, szczególnie w dużej ilości, wpływa na smak. Według mnie erytrol akurat najmniej. Stewia też była akceptowalna. Ale to może być bardzo personalna odczucie. Różne osoby inaczej odbierają dodatek słodzików.
Odpowiedz
#6
Dzieki wielkie za pomoc.
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz
#7
A co powiecie na temat cukru brzozowego chyba do dosladzania cydru. Gdzies kiedys widzialem filmik kolesia co sie nazywa malinowy nos na yt
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz
#8
Mam pytranie bo moj cydr prawie stoi juz 3 tygodnie. Zamierzam go zlac dodac cukru i wlac do dam aby sie wyklarowal, oczywiscie z rurka tak jak napisane jest. Cukier oczywiscie Ksylitol tylko po prostu nie wiem czy to nie za wczesnie. Co prawda nie slysze uciekasnia dwutlenku wegla, ale jak nacisne wieko to widac i slychac jak gaz ucieka. Daltego nie wiem czy teraz to robic czy jak juz dwutlenek w 100% zniknie?
Dzieki za pomoc. Dopytuje sie bo jezeli mi sie uda zrobic dobry cyudr to zamierzam nastawic bardzo duza ilosc, dlatego musze miec pewnosc ze wszystko idzie tak jak powinno.
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz
#9
Rurka zawsze będzie pracować jak naciskasz wieko. Po 3 tygodniach, jak już rurka sama z siebie już nie pracuje, spokojnie możesz przelewać do dam.
Możesz dosłodzić już teraz, do dam - nic się z tym cukrem nie stanie, on nie fermentuje. Po kilku dniach sam się rozpuści, ale i tak będziesz musiał zamieszać, bo inaczej słodkie zostanie na dnie. Ja dosładzam zwykle na sam koniec: biorę sobie 0,5L na próbę i dosładzam do smaku - potem ustaloną ilość słodzika sypię (razem z cukrem do refermentacji) już bezpośrednio do butelek, przed nalaniem.
Odpowiedz
#10
Super. Dzieki wielkie. Tez tak zrobie. Jutro ma cukier przyjsc wiec trzeba przelewac. Mam nadzieje ze nie bedsie problemu ze nie zaleje pod korek do dam bo mam 9 litrow cydru na probe
Swojskie jet lepsze.
Odpowiedz


Skocz do: