wielkość przekładek w prasie warstwowej
#11
100kPa to ~1kg/cm2

Czyli 400-550 kPa to nacisk ~4-5,5kg/cm2.

Powierzchnia warstwy 50x50cm to 2500cm2 - żeby uzyskać nacisk 4-5,5kg/cm2 potrzeba 10T-14T.
Odpowiedz
#12
Wyjaśnię dlaczego używam lewarka 20T. Wcześniej miałem pożyczony lewarek 10T, wyciskał dobrze chociaż pod końcem trzeba było wkładać sporo siły i zbyt mały skok lewarka powodował, że musiałem podkładać dystanse aby do końca sprasować warstwy. Pożyczony lewarek musiałem oddać, a kupując nowy stwierdziłem, że warto wybrać lewarek o większym skoku. I tak padło na 20T. Nie używam go na maksa (myślę, że max. 15T). Używam krótkiej dźwigni, bez wysiłku. Co do wyboru siły nacisku, trochę sugerowałem się prasami Voran, w tej np. siła docisku to 24T przy warstwie 50x50 cm (https://www.destiller.pl/soki-przetwory/...p548430220). Co do BHP przy wyciskaniu soku, zgadzam się trzeba zachować środki ostrożności, choć uważam, że to młynek do jabłek, gdzie występują elementy wirujące może stwarzać większe niebezpieczeństwo niż prasa.
Odpowiedz
#13
Hej,
Jestem na etapie kompletowania mojej prasy warstwowej - mam gotową prasę (20t), kuweta (50X60cm) robi się, ale mam dylemat co do wykonania przekładek.
Wszędzie są kratki z listewek/HDPE, ale mnie bardzo kusi opcja zrobienia przekładek ze sklejki 18 mm w której wyfrezuję kanaliki (np. 10mm szer. x 5 mm głębokie). Roboty na pewno będzie mniej niż przy sklejaniu/skręcaniu kratek, ale pytanie czy i jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce.
Czy ktoś z Was podzieliłby się obserwacjami/doświadczeniem?
Odpowiedz
#14
Tak, z robieniem przekładek z pasków HDPE było sporo roboty. Ostatecznie są super, łatwe w czyszczeniu, lekkie - ale myślę, że jakbym robił te przekładki jeszcze raz, to pociąłbym listewki z drewna, ułożył w kratę z dodatkiem jakiego kleju dozwolonego do kontaktu z żywnością (np. Titebond III), i docisnął prasą.

Ze skleją miałbym takie obiekcje, że sok będzie wypłukiwał klej spomiędzy warstw - a to na pewno jakieś paskudztwo jest...
Jeśli już, to przydało by się pociągnąć te sklejki po frezowaniu jakąś emalią typu Famoksyd.
Odpowiedz


Skocz do: