Szukam polskiej książki o ekologicznej uprawie jabłek
#1
Cześć,
Szukam książki po polsku o ekologicznej uprawie jabłoni. Mam już książkę "Tradycyjne sady przydomowe" Praca zbiorowa pod redakcją Renaty Sobieralskiej i Jarosława Pająkowskiego, jest ogólnie spoko, ale szukam czegoś bardziej szczegółowego. Przeczytałem też pdf "Tradycyjny Sad - od laika do sadownika" ( https://tradycyjnysad.pl/pliki/OKLADKI_P...ownika.pdf ), też jest spoko, ale szukam czegoś więcej. Mam też książkę "The Apple Grower" Michael Phillips'a, która wydaje się być odpowiedzią na moje pytanie, ale ona jest pisana jakimś skomplikowanym angielskim i dużo treści mi umyka gdy ją czytam (z "The New Cider Makers Handbook" nie miałem tego problemu). Szukam czegoś co będzie solidnym podręcznikiem o uprawie jabłek ekologicznymi metodami, który wyjaśni wszystko od A do Z i będzie jeszcze opisane dlaczego tak a nie inaczej, a nie takiego który liźnie temat. Zna ktoś taką książkę?
Odpowiedz
#2
Ja sporo podstawowych informacji i odpowiedzi na "oczywiste" pytania znalazłem w książce "Hodowla drzew i krzewów owocowych", Brzeziński Józef.
To jest bardzo stara książka, z1903r., więc nie znajdziesz w niej wzmianek o żadnych nowoczesnych metodach, czy o eko-sadownictwie, ale jeśli chcesz założyć sad tradycyjny, taki "jak dawniej", to jak najbardziej polecam.

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-co...?id=129470
Odpowiedz
#3
Dzięki za polecenie. Przeczytałem bardziej interesujące rozdziały i rzeczywiście książka jest bardzo fajna i na wysokim poziomie. Wcześniej czytałem jakąś książkę z tego okresu i był tam opis zaprawiania dołków przed sadzeniem drzew i autor polecał zaprawianie odchodami ludzkimi. Stwierdziłem że to chyba jednak odpuszczę czytanie książek o sadownictwie z tego okresu, ale ta książka jest nowoczesna jak na rok 1903. Fajnie że zostały tam poruszone takie kwestie jak uprawa krzewów między drzewami w pierwszych latach po założeniu sadu póki drzewka są jeszcze małe, bo właśnie takie rozwiązanie planuje zastosować u siebie - w rzędach co 6 metrów posadzone drzewka na podkładce A2, a między nimi posadzone na podkładce M9, a między rzędami posadzony pas malin, porzeczek i agrestu. Gdy drzewka na A2 podrosną te na podkładkach karłowych wytnę.
Odpowiedz
#4
Może to nie książka, ale są to aktualne zalecenia odnośnie uprawy jabłoni metodami ekologicznymi z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie: 
https://www.google.com/url?sa=t&source=w...N0BmRSQiZF

Jest jeszcze jedna pozycja - moim zdaniem obowiązkowa - wydana przez Instytut w Skierniewicach: 
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&...bHAd2r53-L
Co ciekawe, opisane odmiany mają podane parametry: jędrność, ekstrakt i % zawartości kwasu. Warto by się pochylić nad odmianami z ilością kwasów mniejszą, niż 7-8g/l. Ciekawe, jakie aromaty i taniny wniosłyby do cydru?
Mów mi Małgorzato :)
Odpowiedz
#5
Fajna ta pozycja ze Skierniewic. Szkoda rzeczywiście, że skupiają się na tym czy jabłoń się nadaje czy nie do sadu, a praktycznie zero jest czy jabłko smakuje. Jeżeli chodzi o taniny to coś mi mówi, że raczej nie wniosą nic Big Grin.
Odpowiedz
#6
...ale jakby dobrać odmianę gorzką, to już podstawowe parametry w miazdze są O.K.
Mnie bardziej martwi aromat, który nie jest opisany po fermentacji, bo nikt tego nie robił, albo nie publikuje tajemnicy handlowej Wink

Ba, nawet nie znajduję tak konkretnych parametrów dla innych odmian, niż te z publikacji Skierniewickiej.
Mów mi Małgorzato :)
Odpowiedz
#7
Chyba żadnej tajemnicy tu nie ma Big Grin. Raczej tych jabłek jeszcze nikt nie fermentował Big Grin.
Odpowiedz


Skocz do: