Cydr z Melarose
#1
Cześć,
Napiszę coś od siebie. Kilka razy cydry już próbowałem robić, ale to pierwsze podejście z własnego soku.

Znalazłem na OLX ofertę na jabłka Melarose - to taka stara odmiana, podobno najwet dobra na cydr. Po konsultacji z sadownikiem - stwierdził, że ta odmiana o tej porze roku będzie już sucha i da mało soku i do tego mało kwasu, więc zalecił 50/50 Melarose + Topaz. Tak też uczyniłem i zakupiłem 200 kg (100+100) tych jabłek.

Następnie mielenie ręcznym młynkiem - masakra. Idzie około 30-40 kg na godzinę. Jabłka trzeba kroić na połówki, bo inaczej maszynka nie bierze. To zdecydowanie przy tej ilości się nie sprawdza...

Aromat Melarosy zdecydowanie piękny. Przy tym 10x mocniejszy niż Topaza. Melarosa w smaku mało kwaśna, z lekką taniną jak przy starych odmianach, konsystencja mało soczysta, trochę jakby mączysta.

Miazga dostała pirosiarczyn, enzymy i została odstawiona do 24 h (te najwcześniej mielone macerowały się 24 h).

Wyciskanie na hydroprasie Lancman 170l. Tutaj myślałem, że podobnie jak przy winogronach, do prasy można wsadzić 1,5x więcej niż pojemność prasy, ponieważ leci dużo samocieku o miazga się sama układa. Ale jabłka są dość lekkie, mało mają samocieku i się same nie ubijają. Także do prasy 170 l można wsadzić na raz około 120 kg bez zbytniej komplikacji.

Soku wyszło około 100 l - wydajność 50%.

Sedymentacja. Bardzo ładnie poszła. Osadu było około 6%. Sok się bardzo ładnie sklarował. I co mam nadzieję zostanie w cydrze - ma lekko łososiowy, różowy kolor.

Pomiary - 14 Brix - pH 3,35 - Kwasowość 7,0 w przeliczeniu na kwas winowy (pierwszy pomiar wyszedł mi 8,6, ale na starym odczynniku, nie pasowało mi to na smak, zrobiłem nowy roztwór i pokazał 7...)

Sok podzieliłem na 2 porcje - jedną dosłodziłem 2 kg cukru/40l w celu uzyskania wina 10% alkoholu. Z niego będzie albo gazowany cydr w butelkach szampanowych 0,75 albo po prostu wino jabłkowe.

Reszta soku na lekki cydr, gazowany w butelkach od piwa.

Drożdżę Safcider AB-1.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
200 kg jabłek na raz - szacunek.
Kwas winowy jest "mniej kwaśny" od jabłkowego i jeśli dobrze liczę w odniesieniu do kwasu jabłkowego to będzie 6,25 g/L?
Tak z ciekawości, przygotowując titrant korzystasz z molowych naważek analitycznych (tzw. standardów) czy sam odważasz wodorotlenek?
Odpowiedz
#3
Kupuję już gotowy roztwór 0,1 Mol NaOH - do dostania jest w sklepach chemicznych. W każdym większym mieście jest taki a podobno i wysyłkowo można zakupić. 25 pln za litr około.
Odpowiedz
#4
Kawał roboty! Bardzo ładny ten sok wyszedł, klarowny.
Ciekawy jestem czy kolor się utrzyma, no i oczywiście jaki ten cydr będzie w smaku Smile
Odpowiedz


Skocz do: