Klasyfikacja cydrów - cydry francuskie
#21
Co do aromatów kiszonkowych - te są bardzo łatwe do znalezienia w tzw winach naturalnych (niskointerwencyjnych) gdzie na ogół nie stosuje się siarkowania moszczu przed fermentacją.
Z pewnością jest to cecha dotyczącą bakterii a nie owoców - konwencjonalne wina z tych samych szczepów nigdy nie mają takich aromatów, za to wina naturalne dość często.
Prawdopodobnie są odpowiedzialne za to dziko żyjące bakterie mlekowe - te same które nam kiszą kapustę Smile
Odpowiedz
#22
Bartek, jeśli dobrze rozumiem prowadziłeś od początku fermentację soku w beczce przygotowanej jak opisałeś na blogu przez zaszczepienie wybranymi drożdżami i O. oeni? Czyli FJM zachodziła równolegle z pracą drożdży i w niskiej temperaturze? Ciekawi mnie czy wstępnie siarkowałeś sok i jaki jest teraz spadek kwasowości? W moich dotychczasowych nastawach dzika FJM występowała w czasie wiosennego "odbicia" fermentacji wraz ze wzrostem temp. (widoczna lekka pianka i praca na granicy wysycenia CO2), co dawało spadek kwasowości około 1 g/L i tylko minimalny spadek gęstości.
Odpowiedz
#23
Nie siarkowałem. Zaszczepiłem FJM na kilka dni przed dodaniem drożdży - w ten sposób FJM rozpoczyna się przed alkoholową i jest wyraźnie silniejsza. Spadek TA szacuję na ~4 (8,7 -> 4,7). Postaram się to wszystko opisać, jak znajdę trochę czasu, strasznie zajęty jestem ostatnio..
Odpowiedz
#24
Dzięki.
Odpowiedz


Skocz do: