projekt CYDR
Masakrator czyli skuteczny i prosty rozdrabniacz do jabłek. - Wersja do druku

+- projekt CYDR (https://projektcydr.pl/forum)
+-- Dział: Jak robimy cydr (i jak go nie robimy) (https://projektcydr.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Przydasie (https://projektcydr.pl/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: Masakrator czyli skuteczny i prosty rozdrabniacz do jabłek. (/showthread.php?tid=2365)



Masakrator czyli skuteczny i prosty rozdrabniacz do jabłek. - blackpowder - 2020-10-17

Tydzień temu poświęciłem piątkowe popołudnie, sobotę i kawałek niedzieli na zrobienie rozdrabniacza do jabłek. Nie wspiąłem się na wyżyny kreatywności, ale skopiowałem rozwiązanie z produktu o nazwie "apple crusher ese-018". Jak widać na załączonych fotosach prostota i banał.
   
   
   
   
Dawno temu zachowałem silnik indukcyjny od starej pralki Wiatka (wiedziałem że zagra jeszcze jakąś rolę).
Zasilony z sieci 230 [V] w trybie pracy "wirowanie" dysponuje 180 [W] mocy, 2750 RPM i niezłym momentem obrotowym. Niestety oś wirnika okazała się za krótka i musiałem dopasować  przedłużkę - nasadka z rurki i przedłużanej nakrętki M8 do mocowania tarki. Podobne parametry mają silniki od starych pralek Polar PDN i posiadają dłuższe osie wirnika. Talerz tarki (fi 200 [mm]), wkręty do blachy, łopatki zgarniające i opaska wykonane z blachy nierdzewnej 1mm. Tarka mocowana do osi silnika śrubą M8 z podkłami nierdzewnymi z których jedna (widoczna na foto) z sześciokątnym wycięciem zabezpieczającym przed obrotem tarczy na osi. Wymiar oka tarki 8 [mm]. Sklejka grubości 10 [mm], zaimpregnowana na gorąco woskiem pszczelim (ta czynność chyba najbardziej uciążliwa i trzeba zrobić to odkładnie, bo forniry sklejki w kontakcie z sokiem i wodą błyskawicznie pęcznieją i pękają). Rura - podajnik jabłek fi80 [mm], polietylenowa.
Może nie wygląda super estetycznie, ale to proto-typ, wykonany z materiałów które miałem pod ręką, grunt że spisuje się
poprawnie, mieli sprawnie nie wibruje i jest w miarę cichy. Obsługiwany w pojedynkę masakrator kontra 40 [kg] jabłek = 15 minut pracy. Średnica rury mogłaby być większa o 5-10 [mm], ładna antonówka półtorafuntowa nie wejdzie bez krojenia.


RE: Masakrator czyli skuteczny i prosty rozdrabniacz do jabłek. - adrian26 - 2023-12-23

Hej,
Zastanawiam się nad wykonaniem rozdrabniacza do jabłek - czy podzieliłbyś się blackpowder info z czego i jak wykonałeś talerz tarki?

+ jak sprawdza się masakrator po czasie?

Pozdrawiam,
Adrian


RE: Masakrator czyli skuteczny i prosty rozdrabniacz do jabłek. - blackpowder - 2023-12-27

Jak dotąd nie było awarii młynka i działa bez zarzutu. Jedyną modyfikacją jaką wykonałem już na początku to nowa tarka z oczkami mniejszej średnicy.
   
Wersja z okiem około fi 8-9 mm mieliła bardzo szybko ale trochę zbyt grubo i uznałem, że drobniej zmielona pulpa będzie lepiej uwalniała sok. Pomimo iż nowa wersja z okiem fi 6,5-7,0 mm ma w sumie większą powierzchnię ucierania to jednak mieli nieco wolniej, ale ze względu na lepsze rozdrobnienie jabłek bardziej mi pasuje. Załączam rysunek w pdf'ie, po wydrukowaniu na formacie A3 można wyciąć i użyć jako przymiaru do odwzorowania otworów i punktów mocowania na blasze.
   
Co do wykonania, to po nawierceniu otworów stopniowo podginałem kolejno zęby tarki przy pomocy pręta stalowego. Blacha grubości 1 mm z nierdzewki łatwo się formuje. Starałem się zachować jak najbardziej płaski - centryczny profil całej tarczy (bez efektu ósemki). Wyprofilowane zęby ostrzyłem okrągłym pilnikiem fi4 mm (do pił łańcuchowych - dobrze zbiera), otwór nawiercony wiertłem fi 6,0 mm po ostrzeniu powiększał się do około 6,5-7,0 mm. Jak widać tarcza nie jest płaska i linia zębów wystaje ponad płaszczyznę blachy. Taki profil może nawet zwiększa sztywność tarki. Nie powoduje to jednak powstawania wibracji tarczy podczas pracy silnika czy podskakiwania i wypluwania mielonych jabłek z rury podajnika. Tempo mielenia jest na tyle duże że praca jest płynna i to raczej szybkość ręcznego podawania jabłek do rury jest zbyt mała.
Łopatki zgarniające mocowałem wkrętami nierdzewnymi i nie zdarzyło się jeszcze obluzowanie zgarniacza.

.pdf   Przymiar_Tarka_oko_fi6.pdf (Rozmiar: 7,64 KB / Pobrań: 3)


RE: Masakrator czyli skuteczny i prosty rozdrabniacz do jabłek. - adrian26 - 2023-12-28

Ekstra! Dziękuję Ci za szablon jak i porady! Mam nadzieję, że do następnej jesieni uda mi się przygotować taki sam rozdrabniacz.