Pomiar cukru w trakcie fermentacji
#1
Cześć,

mam takie pytanie.

Będę prowadził fermentację w 5L damach. Będę chciał prowadzić pomiar cukru cyklicznie aby ustalić sobie kiedy fermentacja się skończy, tudzież aby ustalić kiedy ją zakończyć.

Pomiar będę prowadził tym cudem: https://browamator.pl/areometr-winiarski...3,136,3699

Nie chcę polemizować nad temat dobranego narzędzia natomiast zastanawia mnie jedna kwestia.

Wysokość jego jest nie mała, dlatego też menzurka też potrzebna nie mała bo 0,5l. 

Jak wykonać taki pomiar? Wydaje się dosyć proste:

  1. Zlać 0,5l z damy do menzurki
  2. Dokonać pomiaru
Co z nastawem po pomiarze? Wylanie tego to 0,5l straty. Wlewanie z damy do menzurki i spowrotem generuje ryzyko "zakażenia" i spowoduje że pomiędzy lustrem cydru a korkiem za każdy razem dostanie się tlen.

Czy nie można dokonać pomiaru wkładając aerometr bezpośrednio w damę? 

Wydaje mi się, że zrobienie tego odpowiednio ostrożnie (oczywiście wysterylizowanym aerometrem) nie "wypchnie" CO2 oraz nie rodzi komplikacji. 

Jedyny problem jaki widzę to ew. piana, która uniemożliwi odczyt. Ale w damach nastaw będzie po zlaniu z 30l wiaderka po burzliwej fermentacji więc nie powinno się pienić bardzo. Poza tym pomiary będą raczej w końcowej fazie fermentacji, czyli w momencie gdzie tej piany już nie będzie.
Odpowiedz
#2
Jak masz wypełnione damy pod sam korek, to ilość powietrza które każdorazowo wpuścisz nie będzie taka duża. 

Pomysł z pomiarem bezpośrednio w damie jest bardzo dobry. Jak tylko zmieści się przez otwór i będzie się go dało potem wyciągnąć, to tak bym zrobił. 

Ja mam zbyt grube, więc robię pomiary w menzurce a po pomiarach wlewam z powrotem do damy.
Odpowiedz


Skocz do: