czy dosłodzić cydr z jabłek Prince?
#3
Dzień dobry,

Dziękuję, Bartku, za Twoją wypowiedź.

Tak, naturalnie - wiem, że dodałem alkoholu - dokładnie taki był mój cel :-) Kiedy robiłem cydry z gotowych koncentratów, wychodziły mi takie... lekkie, no i chciałem troszkę więcej alkoholu. Naturalnie, zmierzyłem refraktometrem poziom wyjściowy - miałem 13.2 Brix. Po dodaniu 1 kg glukozy - miałem 15.8. Teraz, kiedy mierzyłem, refraktometr mi pokazał 5.0 - wg kalkulatora piwowarskiego oznacza to prawie 9% alkoholu (zdaje się, że to będzie niezły jabol... :-) ) Chciałem go zabutelkować, ale skoro wciąż troszkę bulka (teraz jest w 20 stopniach, w mieszkaniu), coś tam jeszcze dojada. W sumie, mogę go spokojnie zostawić w fermentorze jeszcze na jakiś czas, to nie jest wielki problem - w piwnicy mam teraz 15 stopni, jest miejsce, może tam sobie spokojnie stać. A zabutelkować mogę np. w maju lub czerwcu (mam sporo swoich piw, mam co pić).

Przypuszczam, że to właśnie taka wysoka zawartość alkoholu oraz świeżość cydru jest odpowiedzialna za te wszystkie cierpkości - i naturalnie, nie ma co się spieszyć z dodawaniem słodzika, lepiej aby się wyleżakował bez dodatków, zawsze zdążę dosypać jakiś słodzik. Dzięki za proradę.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
czy dosłodzić cydr z jabłek Prince? - przez muchor - 2020-03-10 02:23 PM
RE: czy dosłodzić cydr z jabłek Prince? - przez muchor - 2020-03-11 04:41 PM

Skocz do: