Cydr z soku ze sklepu
#1
Dzień dobry,
Postanowiłem zrobić swój pierwszy cydr. Poszedłem na łatwiznę, kupiłem sok z marketu. Pożyczony od kolegi fermentator 25l odkaziłem, wlałem 11l soku, dodałem pożywkę uniwersalną do wina, uwodniłem drożdże Browin do cydru wytawnego w temp 35 stopni i postawiłem w pokoju. Mija już 4 dzień a cydr nadal nie pracuje. Przez plastik wiaderka widać, że zrobiła się piana. Czy coś zrobiłem źle, a jeśli tak to czy da się to uratować?
Odpowiedz
#2
Piana sugeruje że nastaw jednak pracuje. Jeśli mimo to nie ma aktywności w rurce, to pewnie coś jest nieszczelne. Spróbuj podokręcać, podociskać.

11L w 25L pojemniku to zdecydowanie za mało. Masz tam za dużo powietrza i po fermentacji wciąż będzie tam tlen, a co za tym idzie w przeciągu kilku tygodni rozwiną się drożdże kożuchujące. Póki fermentacja trwa nie ma problemu, ale jak tylko się skończy, koniecznie przelej ten cydr do czegoś mniejszego, np. 2x 5L szklana dama - akurat będzie "pod korek". Tylko w tych damkach też najlepiej jeszcze pod rurką, bo wciąż tam powolutku drożdże będą coś dojadać produkując gaz.
Odpowiedz


Skocz do: