Biały nalot na powierzchni/pierwszy cydr
#3
Wink 
Dziękuję za odpowiedź.

Zabutelkuję cydr z 2-3 gąsiorów bez czekania na sklarowanie (cydr był robiony z pasteryzowanego soku z worka), natomiast przynajmniej jeden gąsior zostawię na dłuższą fermentację.

Mam jeszcze dwa pytania:
1. Czy do gąsiora który chcę zostawić na dłuższą fermentację powinienem dodać jakąś ilość pirosiarczynu? Cydr stoi już dość długo w pokojowej temperaturze i obawiam się, że pomimo dopełnienia pod korek, sytuacja z drożdżami kożuchującymi może się powtórzyć.
2. Zastanawiam się nad najlepszym sposobem na dodanie pirosiarczynu do cydru do butelkowania. Mianowicie po przelaniu/pozbyciu się nalotu, przed samym butelkowaniem, myślałem o rozpuszczeniu pirosiarczynu w damach, tylko nie mam pewności czy osad z dna nie zacznie się unosić i nie wpłynie negatywnie na zabutelkowany cydr. Drugim pomysłem jaki mam, jest przelanie cydru znad osadu do plastikowego fermentora i dopiero wtedy dodanie pirosiarczynu (tutaj cydr będzie w większym stopniu narażony na kontakt z tlenem). Który pomysł wydaje się rozsądniejszy?

Aktualizacja: Po podniesieniu/poruszeniu gąsiorów, cały nalot opadł na dno. Może to świadczyć, że były to zwykłe drożdże które uniosły się z dna? Zdjęcia z tego samego gąsiora co poprzednio.
Dalej proszę o odpowiedź na poprzednie pytania dla edukacji Smile


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Biały nalot na powierzchni - przez blackpowder - 2022-07-12 12:48 PM
RE: Biały nalot na powierzchni - przez Garthel - 2022-07-12 06:01 PM

Skocz do: