Cukier resztkowy
#1
Cześć,
zbliża się termin jesiennych zbiorów i oczywiście pora eksperymentów z cydrami. Nurtuje mnie kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.


1. Planuję spróbować zrobić cydr mało procentowy w wariantach półsłodkim i pół wytrawnym. Jak przerwać fermentację w odpowiednim momencie około 4-6%alk? Czy może są drożdże do kupienia, które przefermentują np do 4-6%%? 


2. Ostatnio u kolegów winiarzy dowiedziałem się, że polski ustawodawca pozwala na dosładzanie wina do osiągnięcia 11% alkoholu (dokładne wartości ustala minister rolnictwa). 11% wynika z faktu, że wtedy wino staje się stabilne wg ustawodawcy. Jeśli cydry mają praktycznie zawsze poniżej 11% jak sprawić, aby był stabilny? Czy siarka podczas butelnowania to wtedy obowiązek? Siarka ponoć sprawia, że głowa boli, chciałbym jej jak najmniej używać.


Dygresja
1a)PS Z tego co wiem to większość drożdży dzikich umrze ponizej 5%alk, tylko jak kupić takie drożdże? Z drugiej strony, dzikie drożdzę znajdujś się na owocu, ale raczej nie można zostawić drożdżom dzikim fermentacji, bo nie wiadomo co z tego wyjdzie. Po za tym, na owocach znajdują się też drożdże szlachetne, które przejmą dominację powyżej 5%alk koniec końców przefermentowywując wszystko do końca. Dodatkowo jakby udało się wyselekcjonować takie drożdzę dzikie, to nie ma jak ich zaszczepić, bo chcąc wcześniej ubić drożdże z moszczu trzeba moszcz zasiarkować, jak zasirkujemy, to nie można dodać dzikich wyselekcjonowanych, bo też umrą od siarki - poprawcie mnie jeśli sie mylę
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Cukier resztkowy - przez kefirr - 2022-10-03 07:43 PM
RE: Cukier resztkowy - przez Bartek - 2022-10-04 06:30 AM
RE: Cukier resztkowy - przez kefirr - 2022-10-04 10:51 AM
RE: Cukier resztkowy - przez Bartek - 2022-10-04 02:02 PM
RE: Cukier resztkowy - przez kefirr - 2022-10-04 02:47 PM
RE: Cukier resztkowy - przez newrom - 2022-10-22 08:38 PM
RE: Cukier resztkowy - przez angel - 2022-12-06 04:15 PM

Skocz do: