Przegląd cydrów: Winnica Wieliczka
#1
Winnica Wieliczka robi dwa cydry: Szara Reneta, który jest musującym, wytrawnym cydrem, oraz Bzik, który jest cydrem smakowym. O Bziku będzie innym razem, wraz z innymi smakówkami.

Szara Reneta
       
Cytując za stroną internetową producenta: "[cydr] wyprodukowany zgodnie z przekazami rodzinnymi, według receptury na jabłecznik wytwarzany we dworze Radziwiłłów w XIX wieku".
Mam szczerą nadzieję, że jednak nie serwowano czegoś takiego na dworze... Nie serwowano, prawda!? Cydr ma delikatnie zaoctowiony zapach, w smaku jest na początku pusty, a potem smakuje źle. 

Prawdopodobnie trafiła mi się butelka z jakiejś wadliwej partii. Ale z drugiej strony, recenzja tego samego cydru na Trybuszonie wspomina o aromatach stajennych i "naturalistycznym sznycie"... To by wskazywało na kiepską kontrolę spontanicznej fermentacji, a co za tym idzie - małą powtarzalność. Człowiek płaci za butelkę prawie 50zł, a tu taka wtopa. Trochę słabo jak na szanującą się winnicę [Obrazek: https://projektcydr.pl/forum/images/smil...ecided.png

Czytałem kiedyś taką książkę: Cydr z Polskich Jabłek. Autorka dedykowała ją wszystkim, którzy pragną robić wysokiej jakości cydr - polecam lekturę.

Kwasowość całkowita: ~7g/l
Gęstość: 0,996 (brak cukru resztkowego)
Nie zawiera siarczynów - może na przyszłość lepiej jednak troszkę dodać...

(nr partii CSZ.2022.400, kupiony 2024/07/19 w Małym Sklepie z Dobrym Winem w Krakowie)
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Przegląd cydrów: Winnica Wieliczka - przez Bartek - 2024-10-03 09:24 PM
RE: Przegląd cydrów: Winnica Wieliczka - przez karlik - 2024-10-04 07:57 AM

Skocz do: