Refermentacja w butelkach do szampana
#8
(2021-01-18 04:08 PM)blackpowder napisał(a): W ubiegłym roku dla dla jednej partii cydru przeznaczonego do degorżowania stosowałem dawkę 15g cukru/0,75 L (zwykła zielona 'szampanówka' o wadze średnio 560 g ) używałem kapsli z grubszą uszczelką (jak tutaj: https://marxam.pl/rozlew-kapsle-29-mm-sr...47,pl.html). Nie miałem żadnego wypadku typu granat czy przeciek spod kapsla, butelki przechowywałem w temp. 18-24 C.
Jak dla mnie uzyskany poziom nagazowania był zbyt wysoki. Przy degorżowaniu lepiej spisywała się metoda z zamrażaniem szyjki (nie stosowałem przechłodzonych roztworów soli), zdecydowanie łatwiej odstrzeliwuje się taki lodowy korek.
Degorżowanie cydru tylko schłodzonego wymaga już więcej wprawy i dużym ułatwieniem w tej operacji jest taki klawy otwieracz

pozwalający skoordynować ruch błyskawicznej dekapitacji i przytkania wylotu butelki kciukiem, i tak kończy się to niezłym bałaganem.
Gotowy cydr po dosłodzeniu, odleżakowaniu i schłodzeniu przy otwieraniu butelki lubił wychodzić z butelki a przy nalewaniu dawał dużo piany, zdecydowanie przegazowany.
Dobry docisk kapsla do szyjki butelki zwiększa szczelność zamknięcia.
W mojej kapslownicy sprężyna dociskająca kapsel jest zbyt słaba i stosuje dodatkowe podkładki (6 groszy w sumie) aby zwiększyć docisk.

Polecam Ci sprawdzić czy po zakapslowaniu możesz kręcić zaciśniętym kapslem na szyjce butelki jeśli idzie zbyt łatwo, zwiększ docisk kapsla.
Przy zwykłym otwarciu po refermentacji w butelce cydru o nasyceniu CO2 8-10 g, cydru w butelce za wiele już nie zostanie.

W takim razie chyba zostanę przy nagazowaniu na niższych poziomach - 8g CO2/L to będzie maksymalna ilość w części butelek testowych, do reszty dodam mniejszą ilość cukru.

Co do monet zwiększających docisk - też chyba wypróbuję, tylko skąd ja teraz wezmę monety 1gr? W sklepach raczej ciężko takie spotkać... Smile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Refermentacja w butelkach do szampana - przez fantazyjny13 - 2021-01-19 04:00 PM

Skocz do: