Jaki refraktometr?
#1
Jakiego refraktometru używacie?

Czy ten jest warty swej ceny i zakupu? : https://www.destylacja.com/pl/p/REFRAKTO...5-VOL/1412
Odpowiedz
#2
Poczytaj tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=66
"Ogromną zaletą refraktometru jest to, że wystarczy tylko kropla soku. Wadą natomiast jest że jego przydatność kończy się w momencie jak ruszy fermentacja, ponieważ zawartość alkoholu zaburza pomiar – także nie można go używać do monitorowania jej przebiegu. "

Do większości zastosowań wystarcza najzwyklejszy cukromierz.
Dokładność zaczyna się liczyć dopiero wtedy jak bawisz się z baaardzo powolnymi fermentacjami i chcesz wiedzieć czy już stoi, czy może jeszcze trochę jedzie.

Ten konkretny ma moim zdaniem zbyt szeroki zakres - będziesz używał tylko wycinka skali, odczyt będzie trudniejszy.
Odpowiedz
#3
Są też takie 0-18 brix, czyli w sam raz do cydru:
https://www.aliexpress.com/item/New-Hand...st=ae803_5

@Bartek są wzory na kompensację alkoholu, tak że z tym brakiem przydatności jak ruszy fermentacja to mit (nie wiem czemu tak chętnie powielana w polskich internetach).
Odpowiedz
#4
0-18 to jest taki jaki ja mam. Jedyne do czego się nie nadaje to do skoncentrowanego soku, jak się robi lodowy (tam idealnie powinien być powyżej 30Bx).

Oglądałem kiedyś te wzory, to wszystko jest grubymi nićmi szyte. Przymierzałem się nawet żeby zrobić podobne do cydru, ale w sumie stwierdziłem że to nie ma sensu, bo i tak nie będzie to w pełni wiarygodne i taki cukromierz za kilkanaście zł sprawdzi się lepiej.
Odpowiedz
#5
Niby lepiej, ale do mierzenia "przy okazji" lepiej pobrać kropelkę niż za każdym razem wyciągać te ~150ml
Korzystam z tego kalkulatora (metoda kombinowana) i metody Sona, sprawdza się przy wytrawnych bardzo dobrze:
http://fermcalc.com/fermcalc_alcohol.html#son
Odpowiedz
#6
Dzięki za linka! Z ciekawości zacznę mierzyć również refraktometrem, zobaczę na ile te formuły mają zastosowanie dla soku jabłkowego, i też jakiej dokładności można się spodziewać w różnych partiach. Szkoda w sumie że dopiero teraz, bo mogłem takie dane już dawno zgromadzić, no ale nie wszystko na raz Smile
Odpowiedz


Skocz do: