Cydr siarkowodór
#1
Fermentuję około 6 dni cydr kartonikowy początkowo było 12blg teraz blg pozorne 1 blg, niestety mocno unosi się siarkowodór, jak można go usunąć zredukować, słyszałem coś o miedzi tylko jaką użyć nakrętki blacha czy drut? Proszę o pomoc to pierwszy cydr. Bez pożywki drożdże poszły us-05 Fermentis, gęstwa.
Odpowiedz
#2
Ogólnie zapachy siarkowe nie należą do rzadkości i tak średnio 30% moich fermentacji na jakimś etapie zalatuje siarką. Z tym, że przeważnie to bardzo szybko i całkowicie znika. Niestety, dużo drożdży i szybka fermentacja czasem kończy się trwałą wadą. Trudno z tego wybrnąć, ale jest kilka opcji.

Ja to widzę tak. Zlej ten cydr znad osadu i zostaw na miesiąc, pod rurką - niech sobie postoi. Może będziesz miał szczęście i wada samoczynnie zaniknie - zdarzały mi się takie przypadki. Jeśli nie zaniknie, to możesz spróbować dodać trochę soku, trochę nowych drożdży, pożywkę - i przefermentować ponownie. Czasem pomaga. Jeśli nie pomoże, to spróbuj poprzelewać trochę z rozpryskiem, napowietrzając cydr - tlen pomaga na siarkę, ale też trochę szkodzi samemu cydrowi.

Oczywiście są specjalne preparaty miedziowe, ale to jest już profesjonalna półka i ostateczność. Raz że koszt, a dwa że trzeba uważać żeby tę miedź potem usunąć, bo nie jest obojętna. Moim zdaniem nie warto w to brnąć w amatorskiej produkcji, szczególnie że niewiele czasu straciłeś, więc może łatwiej zacząć od nowa. Chyba że masz faktycznie dużą partię i szkoda Ci tego soku. Pojedynczy drut czy blaszki niewiele pomogą - prędzej takie miedziane wypełnienie, jak do destylatorów - ale to też kosztuje, a efekt nie jest gwarantowany.
Odpowiedz
#3
Zauważyłem, że na US-5 faktycznie trochę więcej czuć siarkowodorem. Jak pisze Bartek ja bym się nie przejmował. 
Przetrzymaj dłużej pod rurką, tak jak radzi.
Dopiszę jeszcze, że najważniejsza w cydrowaniu jest cierpliwość. Jak już przestanie mocno fermentować i/lub pojawi się wyraźny osad ale jeszcze cydr będzie oczywiście mętny zlej do innego baniaka. Przy temperaturze pokojowej to ok. 2 tyg. od wstawienia. Później po w sumie ok. 2-3 miesiącach powinieneś mieć klarowny młody cydr, jak dodałeś pektoenzymu. Taki 3 miesięczny cydr już będzie miał jakieś cechy ale dopiero po po zabutelkowaniu i kolejnych 3 miesiącach będzie można coś i nim powiedzieć. Po roku albo jak robisz wczesna jesienią to na wiosnę wakacje cydr zaczyna pokazywać swój charakter Smile
Odpowiedz


Skocz do: