Zrazy drzew i krzewów owocowych - strona wymian www.fruitiers.net
#1
Cześć

Szukając jakiejś odmiany trafiłem na www.fruitiers.net. W skrócie to strona która pozwala zaprezentować nam co posiadamy i zaglądać do cudzych sadów, w tym wyszukiwać konkretnych odmian i otrzymywać informację kto ją ma i ew. ma dostępne zrazy.
Raczej chodzi o wymiany, nie jestem pewny czy znajdzie się chętny do wysłania np za zwrotem kosztów przesyłki czy np opłatą.
Na razie próbuję ściągnąć kilka zrazów, w tym całkiem ciekawą jabłoń Pendragon.
Liczę że w kolejnych latach uda mi się pozyskać zrazy od Bretończyków i Normanów, dzięki czemu nie będzie potrzeby importu spoza UE (znaczy z UK).

Jest tylko jeden babol, jeśli dodaje się odmianę to z automatu pojawia się na liście sadu jako dostępna. Tak mam z jabłoniami i dereniem które dodałem, a są za małe by pobierać od nich zrazy.
Mój sad (ciągle dodaje kolejne, ale trochę to zabiera czasu no i muszę być na miejscu żeby ze sklerozą walczyć notatkami, bo nie pamiętam większości posadzonych odmian).
https://www.fruitiers.net/verger_de.php?membre=9212
Odpowiedz
#2
Ubiegłeś mnie dosłownie o kilka godzin Smile, bo w wolnych chwilach - między zajmowanie się dziećmi i innymi obowiązkami - właśnie kończyłem wpis o tej stronie.
Mogę potwierdzić, że to faktycznie działa i udało mi się stamtąd ściągnąć kilka fajnych francuskich odmian. Więcej szczegółów tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=4299
Odpowiedz
#3
Do mnie się zgłosił ktoś po polską odmianę, używając na szczęście angielskiego. Witos poleciał w okolice Bordeaux - razem z figą którą przywiozłem z Francji rok temu - roślina będzie miała z 5tyś km wycieczki Smile
Póki co mam jeszcze braki w uzupełnianiu sadu, no i trochę upierdliwe są synonimy - często odmiana już jest, ale trzeba znaleźć jak się nazywa u nich to co znamy u siebie jako np reneta itd. W tym roku mam sporo odmian z UK plus ze starego sadu masa N/N do uratowania, ale w przyszłym liczę na zdobywanie większej ilości odmian z kraju żabek ;-)
Z tym językiem to niestety prawda, trudno cokolwiek załatwić translatorem. Ale... Normandia i Bretania to takie dziwne kawałki pod władzą z Paryża które nie czują niechęci do angielskiego :-)
Odpowiedz
#4
No i po ptokach. Zamykają fruitiers. Jest inicjatywa https://e-fruitiers.net ale po pierwsze w okropnym języku, a po drugie pewnie trochę potrwa nim się rozkręci Sad
Odpowiedz
#5
Masz ci los... Dobrze że zdążyłem ściągnąć te kilka sztandarowych francuskich odmian z początkiem roku!
Do tej pory zakładałem, że jak mi któraś padnie, to najwyżej ściągnę z Fruitiers jeszcze raz - teraz czuję presję :/
Odpowiedz
#6
Liczę że nowa strona się ogarnie, niestety jest tylko po francusku co mocno ograniczy kontakty. Jak wyjdę z "niedoczasu" to skrobnę e-fruitiers żeby choć zrobili jak na fruitiers i udostępnili choć podstawy w gorszych językach ;-)
Odpowiedz
#7
Tankou yon anpil nan materyèl bilding tradisyonèl yo, bwa te ranplase pa plastik, Formica ak lòt materyèl ki te fè moun. Sa a se akòz, an pati, demann lan pou mèb pi bon mache, men li pa te konplètman refwadi demann lan pou moso an bwa. Pifò mèb yo bati yo gade yon sèten fason, ak pwodiksyon an mas garanti pa gen okenn inite jual lemari arsip sanble diferan de rès la. Nan lòt men an, yon sèl moso nan mèb an bwa reyèl ka gade diferan chak fwa li nan dezabiye ak refinition. Anplis de sa, anpil moso bwa yo fèt alamen, e depi pa gen de pye bwa ki gen menm ton ak mak, pa gen de moso mèb ki pral sanble egzakteman menm.

Mèb ou reponn a chanjman nan tanperati ak imidite lè yo elaji ak kontra yon ti kras. Ou dwe kenbe imidite andedan kay la nan ranje 30 a 45 pousan ak tanperati a nan ranje a 60 a 80 degre 365 jou nan yon ane. Limyè iltravyolèt soti nan solèy la ak enstalasyon fluorescent ka lakòz chanjman chimik nan bwa a oswa fini. Evite mete mèb nan yon zòn kote solèy la pral klere dirèkteman sou li. Kenbe mèb yo lwen sous dirèk chofaj ak refwadisman. Evite estoke mèb nan yon grenye oswa yon kav ki Manarafurniture.com kalite anviwònman. Yo ka achte mezi imidite ki pa chè nan magazen kenkayri lokal ou a.

Anpil materyèl bilding gen fòmaldeyid, ki te jije yon kanserojèn pa anpil òganizasyon sante. Bwa pa poze risk sa a, epi paske li ka dire anpil tan gen mwens bezwen jete moso fin vye granmoun oswa ki domaje, ki fini nan depotwa ki gen anpil moun. Menm si yon moso sispann travay kòm mèb, bwa a ka resikle nan yon lòt bagay. Tandans mèb ale nan ak soti jis tankou mòd. Yon braslè funky oswa yon fedora sanble bon pou yon ane ak Lè sa a, komik pou tout rès egzistans li. Yon rad nwa klasik oswa senp kostim nwa Papantulispedia.com dire pou tout tan. Mèb bwa sèvi menm objektif la. Mèb kwi oswa twal sanble bon sèlman nan sèten anviwònman. Wood fè pati nenpòt anviwònman, kèlkeswa tèm nan.

Menm si ou pa bezwen ranje mèb bwa solid, tan ap pran pèy li. Menm jan ak lòt atik nan kay la, mèb yo ka parèt chire apre plizyè ane itilize chak jou. Epitou, paske bwa se yon eleman natirèl, li pi vilnerab a lòt eleman natirèl pase moso ki fèt ak pwodui chimik. Pandan ane yo, mèb klasik ou ka kòmanse sanble ak yon vye men-me-down. Erezman, gen bagay ou ka fè epi evite pou lonje lavi mèb ou jual brankas.
Odpowiedz


Skocz do: