Kwaśne odmiany póżno dojrzewające
#1
Cześć, przeczytałem parę artykułów na temat jabłek i zastanawia mnie co dobrać jako jabłko kwaśne do odmian późno dojrzewających. Widziałem wątek o renecie szarej https://projektcydr.pl/forum/showthread.php?tid=1579. Dojrzałość zbiorcza wydaje się OK. Pytanie jakie jeszcze odmiany kwaśne o dobrym ekstrakcie można by użyć? A może nie warto żadnych "polskich" odmian używać i sprowadzić francuskie lub angielskie kwaśne odmiany cydrowe bo dają lepszy posmak w cydrze?
Odpowiedz
#2
Praktycznie wszystkie jabłka u nas to są odmiany "kwaśne", więc zawsze coś dobierzesz. Nie wiem czy już znalazłeś, tutaj jest pokazane mniej więcej która odmiana kiedy owocuje: https://projektcydr.pl/podrecznik/jablka-na-cydr.

Też się zastanawiam czy francuskie czy angielskiej "kwaśne" odmiany coś specjalnego wnoszą od siebie. Zasadziłem z ciekawości jedną (Judeline) - kiedyś się przekonam Smile

Chociaż, z tego co czytałem w książkach, to najważniejsza jest gorzko-słodka baza, a do dokwaszenia można z powodzeniem zastosować to co akurat jest dostępne lokalnie.
Odpowiedz
#3
Czytałem kilka razy ale nie wiem czy wystarczająco się nad tym pochyliłem. Zastanawiam się nad wsadzeniem Boskoopa i Złotej Renety bo są polecane przez Claude'a Jolicoeur'a. Rozważę też Szarą Renetę (wnosząc z tematu ty taką masz). No i wnoszą coś oprócz kwasów. W szkółkach można też dostać Bramley's Seedling ale w tym całym rozgardiaszu chciał bym wsadzić do cydru coś "lokalnego".
Odpowiedz
#4
Boskoop i Renety, oprócz tego że kwaśne, mają też sporo cukru, więc jak najbardziej się nadadzą. Co do szarej, to akurat ja nie jestem fanem, bo to są bardzo kwaśne i mało aromatyczne jabłka. Złota jest lepsza.
Odpowiedz
#5
Spróbuj antonówki. Najlepiej zwykłej choć i półtora funtowa też pięknie pachnie.
kwasu i zapachu dostarczy.
Odpowiedz
#6
Z jabłek których zrazy można dostać w Powsinie (bo te ostatnio analizowałem), które późno dojrzewają, są kwaśne i są polecane na cydr to są:
- Northern Spy Claude Jolicoeur pisze że jednoodmianowe cydry z tej odmiany są bardzo kwaśne i jakoś specjalnie mu nie smakują, w książce "Cider Apples: Rare and Heritage Fruit Cultivars" ta odmiana też jest wymieniona jako polecana, wysokie kwasy, niskie taniny, polecana również przez New York State Horticultural Society jako odmiana do cydru
- King David - wymieniona w książce "Cider Apples: Rare and Heritage Fruit Cultivars", wysokie kwasy, wysokie taniny
- Kalwila Czerwona Zimowa (Calville rogue d'hiver) - wymieniona w książce "Cider Apples: Rare and Heritage Fruit Cultivars", wysokie kwasy, niskie taniny
- Bramley’s Seedling - wymieniona w książce "Cider Apples: Rare and Heritage Fruit Cultivars", wysokie kwasy, niskie taniny, polecana również przez New York State Horticultural Society jako odmiana do cydru
- Pepina Linneusza (Yellow Bellflower) - używana do cydru według Pomiferous, polecana też w "A study of cider making in France, Germany and England" z 1903r
- Antonówka Zwykła (Antonovka) - używana do cydru według Pomiferous, Polska cydrownia "Kwaśne Jabłko" ma cydr jednoodmianowy z Antonówki jest kwaśny i aromatyczny
- Grochówka (Bohnapfel) - używana do cydru według Pomiferous
- Reneta Szampańska - polecana w "A study of cider making in France, Germany and England" z 1903r
- Reneta Kanadyjska - polecana w "A study of cider making in France, Germany and England" z 1903r
Odpowiedz
#7
Dzięki. Widać, że wybór jest duży. Nad Antonówką się zastanawiałem ale wydawała mi się zbyt wczesna. Grochówki też używają w Szwajcarii na cydr więc coś jest z tym na rzeczy. Chyba zdecyduję się na Antonówkę, Renetę Złotą, Grochówkę i Boskoopa na próbę bo może nie przetrwać mrozów podkarpackich. Daje to jako tako dobry rozrzut dat dojrzewania. Chyba kupię w eko-ogrodniku bo oferują wszystkie te odmiany i na podkładkach z Antonówki.
Odpowiedz
#8
Antonówka półtora funtowa i Grochówka u mnie rośnie, więc jakbyś chciał szczepić to mogę coś uciąć.
Odpowiedz
#9
Dzięki! Najlepiej to bym nic nie szczepił tylko kupił hehe bom kapkę leniwy, a i same umiejętności muszę dopiero nabyć Big Grin, ale jakby się nie udało dostać to się zgłoszę. Dzwoniłem do tej szkółki i zamówienia otwierają we wrześniu. Generalnie mają bardzo dużo starych odmian i jest w czym wybierać.
Odpowiedz
#10
Gotowcem nie poratuję bo nie rozmnażałem. Miałem antonówkę przenieść z jakiejś karłowatej na m26, jednak w zeszłym roku z małego drzewka miałem z 20kg owoców i uznałem że wystarczy taki maluch ;-)
Grochówka i inne stare odmiany dopiero rosną, niestety one potrzebują więcej czasu niż te nowoczesne Sad
Odpowiedz


Skocz do: