Te same odmiany drożdży od różnych producentów
#1
Cześć,
chciałbym zmienić drożdże, których używam do fermentacji. Chciałem spróbować "wygranych" w 2021 roku (https://projektcydr.pl/blog/?p=4831) czyli Enoferm M1. Natomiast są z nimi dwa problemy. Pierwszy to dostępność, a drugi taki, że już nie są produkowane. I moje pytanie jest takie, czy ten sam szczep drożdży różnych producentów da ten sam efekt? Mam pewne zdanie, czysto teoretyczne. Chciałbym zapoznać się z opiniami innych forumowiczów, a najlepiej jakby znalazł się praktyk takiego zestawienia.
Odpowiedz
#2
Szczep to szczep i powinien być taki sam. Oczywiście jeśli producent poważny, a nie jakiś bezmesmen konfekcjonujący co mu wpadnie w ręce po taniości w torebki z różnymi napisami ;-)
Odpowiedz
#3
Jak nie możesz znaleźć drożdży z 1. miejsca to wykorzystaj te z 2. lub 3.
Prędzej czy później namierzysz Enoferm M1 i będziesz miał okazję na nich nastawić swój cydr, a do tej pory myślę, że śmiało można się posiłkować innymi pozycjami z podium. Może to być bezpieczniejsze wyjście niż dociekać jaki szczep znajduje się w Enoferm M1 i szukanie zamienników (nadal nie wiesz jaki profil dają Enoferm M1).
Odpowiedz


Skocz do: