Taniny
#5
Początkowe wyniki z taninami wyglądają następująco.
Cydr jest jeszcze młodziutki i w zasadzie jeszcze niepijalny ale daje się już wyczuć tą charakterystyczną
ale bardzo delikatną krągłość, jedwabistość i efekt wypełnienia w ustach. Nie jest to ściąganie i suchość jak dla czerwonych win
ale coś w stylu pełności i miękkości jak dla starszych białych win.
Warto dodać, że podobne ale wyraźniejsze odczucia miałem po kupnych cydrach: Jaskóle, Brettusie czy tez Cydrze z Winnicy Wieliczki, który fermentowała autorka od książki "Cydr z polskich jabłek". (wszystkie cydr są m.in. ze starych odmian w tym ten ostatni z Renet).
Podobnie, choć nie aż tak pełne wrażenia jak dla wyżej wymienionych cydrów miałem po moim cydrze gdzie 30% to był Boskoop a reszta sok z kartonu.
Sporym jak sadzę minusem jest pewna mała ale jednak wyraźna goryczka na finiszu, która przy większej ilości tanin pewnie by jeszcze rosła.
Na teraz myślę, że podobny efekt (ale bez goryczki) da się osiągnąć za pomocą za pomocą Boskoopa, Renet itp.
Warto na koniec dodać, że próbki cydru z taninami i bez były testowane na ślepo.
Bez pomyłek, choć nie tak łatwo byłem w stanie rozpoznać opisywane powyżej odczucia smakowe i odróżnić próbki.
Ostatecznie do drugiej połowy dodałem podobna dawkę tanin i za 2 tyg. zabutelkuję.
Zobaczymy po kilku miesiącach jak to się ułoży w butelkach.
Myślę, że bardzo trudno będzie wybadać jakie taniny i w jakich ilościach mogą wnieść dobry efekt.
Ja dałem maksymalną dawkę zalecaną dla białych win. Mam nadzieję, że efekt pełności w ustach zostanie bez wzrastającej
goryczki.Podsumowując sądzę, że wielu przypadkach cydr łatwiej będzie zepsuć niż poprawić.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Taniny - przez Jtomas - 2019-04-02 01:27 PM
RE: Taniny - przez Bartek - 2019-04-03 07:54 AM
RE: Taniny - przez Adam - 2019-04-05 10:43 AM
RE: Taniny - przez Jtomas - 2019-04-05 07:41 PM
RE: Taniny - przez Adam - 2019-04-15 11:10 AM

Skocz do: