Cydr lodowy
#2
Z tego co piszesz, w miazdze musiało zostać bardzo dużo cukru. Skoro normalnie wyciskany sok miał ~14Blg, to nawet zakładając bardzo umiarkowaną sprawność wyciskania (45kg -> ~27L) jabłka uwolniłyby ponad 3kg "czystego cukru". W 8L soku o 20 Blg cukru jest niecałe 2kg.

Nie wiem co mogłeś zrobić lepiej, nie mam doświadczenia z wyciskaniem zmrożonej miazgi. Zawsze wymrażałem sok dopiero po wyciśnięciu. Żeby dobrze zagęścić, taki sok musiał zamarznąć "na kość", a do tego potrzebna była temperatura poniżej -8C, przez co najmniej dobę. Na początku zawsze leciał bardzo gęsty sok. Przy niższych temperaturach zagęszczanie zdecydowanie traciło na efektywności.

Zamarznięte jabłka niekoniecznie trzeba mielić - pod wpływem zamarzania tracą strukturę i same puszczają sok wraz z rozmarzaniem. Dzięki temu że nie są tak zbite jak miazga, bardziej równomiernie się ocieplają, a sok łatwiej przecieka pomiędzy. Piszą, że jabłka muszą być zamarznięte na kość i muszą pobyć na dużym mrozie kilka dni, żeby pęczniejący sok skutecznie pouszkadzał komórki, w których jest zgromadzony.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Cydr lodowy - przez mim889 - 2021-01-17 10:26 PM
RE: Cydr lodowy - przez Bartek - 2021-01-18 03:38 PM
RE: Cydr lodowy - przez Adam - 2021-01-25 10:22 AM
RE: Cydr lodowy - przez Bartek - 2021-01-25 10:52 AM
RE: Cydr lodowy - przez Adam - 2021-01-25 12:51 PM

Skocz do: