Migrujący wapń
#1
Odkąd zacząłem tłoczyć sok za pomocą prasy warstwowej, zauważyłem ciekawe zjawisko, które nie występowało przy pracy z sokowirówką.
Mianowicie można to określić jako migracja wapnia. Bartek pisał o wyraźnym spadku kwasowości w wyciśniętym soku po macerowaniu. W moich sokach był to spadek kwasu o 1 -1,5 g/L dla różnych blendów dzikich odmian.
Z odciśniętego świeżego soku po krótkim czasie odstania, sedymentował biały drobnokrystaliczny osad, który zidentyfikowałem jako uwodniony, kwaśny jabłczan wapnia.
   
W przypadku jabłek o większej kwasowości było go naprawdę sporo tu z 0.8 L soku wypadło aż 9,5 [g] !
   
Przy robieniu cydru w stylu West Country z kwaśnych odmian z depektynizacją, spadek kwasowości jest pożądany. W przypadku metody keeving'u wypadanie wapnia jest już problemem. Wymaga dozowania większych ilości wapnia w rozpuszczalnej formie najczęściej pod postacią CaCl2 i można przesolić. W cydrze smak chlorku wapnia to nie jest jakiś cymes.
Pogłębiając wiedzę na temat roli wapnia w uprawie jabłek doszedłem do wniosku, że moje jabłka mają duże niedobory (co raczej było do przewidzenia bo większość gleb w Polsce wymaga właśnie okresowego zasilania wapniem). Wypadanie z roztworu, soli wapnia mogło by świadczyć o jego nadmiarze, jest jednak odwrotnie. Działanie to jest ewangeliczne: Każdemu kto ma będzie dodane, temu zaś kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Występuje tu ostra konkurencja o wapń pomiędzy kwasem jabłkowym i kwaśnymi cukrami - pektynami na niekorzyść tych drugich. W zachodniej Polsce gleby są raczej kwaśne i każda uprawa wymaga nawożenia wapniem. Zimą 2019/2020 wykonałem nawożenie kilku odmian z których robię cydr łatwo przyswajalną formą wapnia w uderzeniowej dawce - przekraczającej zalecane wartości. Efekt był natychmiastowy, poprawa jakości owoców, brak plamistości podskórnej oraz korkowacenia) i wielkości jabłek, w dwóch przypadkach wzrost kwasowości +3g/L oraz minimalny efekt wypadania wapnia z soku.
Niedobory wapnia mogą być przyczyną niepowodzeń przy keeving'u lub konieczności wprowadzania dużych dawek CaCl2.
Wapń w znaczący sposób wpływa również na usztywnienie ścian komórkowych i tym samym przyczynia się do wzmocnienia mechanicznej bariery ograniczającej wnikanie do roślin niektórych patogenów. Tworząc silne połączenie z pektynami w znaczący sposób osłabia niepożądaną aktywność enzymów typu PG. W okresie przechowywania jabłek gdy rośnie ilość rozpuszczalnej pektyny, niedobór wapnia skutkuje pektynolizą.
Zachęcam do przeczytania artykułu "Wapń w owocach"na stronie https://doradztwosadownicze.pl/wapn-w-owocach/
Ciekawe czy macie podobne obserwacje z wypadającym wapniem podczas tłoczenia soku (zwłaszcza Ci którzy siedzą na podkrakowskich marglach) i z niedoborami tego składnika w owocach.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Migrujący wapń - przez blackpowder - 2023-03-13 02:48 PM
RE: Migrujący wapń - przez Bartek - 2023-03-14 08:00 PM
RE: Migrujący wapń - przez blackpowder - 2023-03-15 05:41 PM
RE: Migrujący wapń - przez ZbyszekTW - 2024-01-09 03:24 PM

Skocz do: