Biały nalot
#1
Witam,

to mój pierwszy post na forum ale nie pierwszy cydr Wink 

Jednak tym razem mam mały problem bo nie wiem co to jest za biały nalot, na pleśń mi to nie wygląda ale może mało widziałem bo nigdy mi pleśń nie powstała. 
Co prawda tym razem zrobiłem błąd bo nie wycelowałem w odpowiednią ilość soku do fermentacji, zawsze robiłem w szklanym balonie 5 litrowym teraz wyszło mi trochę więcej więc postanowiłem skorzystać z plastikowego od piwa. Dopiero później przeczytałem, że to błąd bo za dużo powietrza zostawiłem. 
Sama fermentacja przebiegała spokojnie i mało zauważalnie ale to myślałem, że kwestia zbyt dużej ilości powietrza. 
Wygląda i pachnie jak cydr ale jednak ten nalot jakiś dziwny jest bo nie jest jakiś regularny kształt. 
Sok z owoców potraktowany sokowirówką. 
               
Odpowiedz
#2
Wygląda jak klasyczne drożdże kożuchujące. Nie wiem ile tego masz, ale może przelej ile się zmieści do 5L damy, pod sam korek, i zostaw jeszcze pod rurką na jakiś czas, a resztę, jeśli nie masz innego dopasowanego naczynia, to do butelek. Alternatywnie możesz zalać całą powierzchnię olejem parafinowym, żeby odciąć powietrze, ale to powinna być przynajmniej 2cm warstwa, więc sporo byś tego oleju potrzebował. Jeśli nic nie zrobisz to będzie tylko gorzej i popsujesz sobie cydr.
Odpowiedz


Skocz do: