Zeszłoroczny cydr
#1
Oto fotka mojego cydru zrobionego w październiku zeszłego roku, niestety odmian jabłek nie znam, sam zrywałem je z jabłoni, wiem tylko że były naturalne, nie pryskane, kwasowości nie mierzyłem - tylko organoleptycznie, więc do cydru na 15L soku, poszło 5g kwasu jabłowego, 3g pożywki, 3g pektoenzymu oraz cała saszetka drożdży Bulldog Cider Yeast, dopiero po zadaniu drożdzy jakieś 3-4 dni później doczytałem że te drożdże mają w składzie słodzik. Cydr wyszedł dość słodki, blg początkowe miało prawie 14 (SG 1.056 - jabłka wysładzały się ponad 6 tygodni, z racji mojej choroby, co na dobre im wyszło jak widać). Drożdże bardzooooo leniwie fermentowały, uwaga - 7 tygodni w temperaturze 18 st C, nie wiem co im tyle zajęło, może dodatek słodzika je tak spowalniał? nie mam pojęcia. Po fermentacji burzliwej, cydr leżakował w temp. 10st C przez kolejne 4 tygodnie, potem już w miarę klarowny w butelki i niedawno po 6 miesiącach od rozpoczęcia fermentacji była próba organoleptyczna.  

[Obrazek: https://i.ibb.co/VVWMfBC/cydr-1.jpg]

Jak wspomniałem cydr wyszedł słodki, barwa słomkowa, nasycenie dość spore - nie pamiętam ile cukru dałem, ale osad nie jest zbyt duży. Ogólnie średnio zadowolony jestem, taki słodki cydr jest dla mnie męczący. Jedno wiem na pewno nie skorzystam już z tych drożdży, w tym sezonie poeksperymentuje z kilkoma odmianami drożdży w tym koniecznie z dzikusami.
Odpowiedz
#2
Rzadko się zdarza, żeby trzeba było dodatkowo dokwasić sok - zwykle wręcz przeciwnie, z typowych deserowych jabłek wychodzi nieco zbyt kwaśny. Jeśli masz do tych jabłek dostęp również w kolejnym sezonie, to to jest super baza do zmieszania z innymi odmianami.

Faktycznie dość długo to drożdżom zajęło, szczególnie że dodałeś pożywkę. Trudno powiedzieć co było powodem, ale nie sądzę żeby to miało jakiś związek z obecnością słodzika. Może to jest specyfika szczepu (będę niedługo sprawdzał postępy w moim teście drożdży, to zobaczymy czy zachowują się podobnie), a może były magazynowane w sklepie w niekorzystnych warunkach.. A też sporo szkody można im zrobić jak się wsypie prosto z lodówki do w soku w temperaturze pokojowej. Ale ważne że sobie w sumie poradziły, a że długo im to zajęło to w sumie tym lepiej Smile

Super że wyczekałeś tyle czasu, widać że cydr jest pięknie klarowny!

Jak jest zbyt słodki, możesz spróbować go sobie jeszcze trochę dokwasić, przed wypiciem - kwas trochę zniweluje wrażenie słodkości.
Odpowiedz
#3
Jak wspomniałem jabłka pochodziły ze starego sadu znajomego, nie znam odmiany, wiem tylko ze znajomy przez wiele lat nie zbieral owocow i zaniedbywal jablonie, mimo to jablka byly dość duże i smaczne do jedzenia, sok byl w odbiorze organoleptycznym bardzo słodki, dalem kwas jabłkowy i całe szczęście ze to zrobiłem, bo cydr przez slodzik jest zamulajaco slodko, mysleze ten sam nastaw na l1116 wyszedlby o wiele lepszy, a tak jest slodko az zanadto.
Drożdże byly w temp pokojowej, tak jak i sok, co prawda w pośpiechu ich nie nawodnilem jak byc powinno, ale szoku temperaturowego nie było napewno. Cydr rzeczywiscie wyszedl fajnie klarowny, a i jego barwa mi nie przeszkadza, dodam ze wycisniety sok był dość mocno brazowy, mialem nadzieję ze wyjdzie nieco ciemniejszy, bo zadnej siarki nie dodawalem na zadnym etapie.
Jeśli chodzi o cierpliwość i czekanie, to przy cydrach to jest nic, czekalme 14 miesięcy az mi sie 10% porter baltycki ułoży i sie doczekałem, na Imperialnego Stouta 13% czekam jiz prawie 2 rok i nadal nie jest taki jak powinien.

Ps. W UK pamiętam ze dawali kwasu jabłkowego i pozywki jak leci z automatu, nawet dawki byly standardowe, takie dziwne podejscie mieli, a piwie juz noe wspomne co oni tam wyprawiali ?
Odpowiedz
#4
(2019-04-03 07:54 PM)Jtomas napisał(a): Ps. W UK pamiętam ze dawali kwasu jabłkowego i pozywki jak leci z automatu, nawet dawki byly standardowe, takie dziwne podejscie mieli, a piwie juz noe wspomne co oni tam wyprawiali ?

Pewnie dlatego, że mają typowo cydrowe odmiany czyli słodko-gorzkie o małej zawartości kwasów i wysokim pH.
Też chciałbym mieć takie problemy Wink
Druga opcja to deserowe słodkie jabłka
Odpowiedz


Skocz do: