cydr
#1
Witam 
Zastanawaiam sie nad zrobieniem swojego cydru. Pilem cydr w Wielkiej Brytani, gdzie maja super takie jak Bulmers, magners czy strongbow. Dlatego pisze bo wiem ze polskie z tego co probowalem sa bardzooooo slodkie. Jakich odmian jablek moge uzyc aby moj cydr nie byl tak bardzo slodki. Mam jeszcze pytanie jak zrobic zeby cydr byl czysty i klarowny. Przypominam ze jeszcze nie robilem ale mam zamiar w tym roku. Bylbym wdzieczny jezeli jakis doswiadczony producent cydra dal mi jakies wskazówki.
Odpowiedz
#2
(2020-08-10 07:41 AM)DanielW35 napisał(a): Witam 
Zastanawaiam sie nad zrobieniem swojego cydru. Pilem cydr w Wielkiej Brytani, gdzie maja super takie jak Bulmers, magners czy strongbow. Dlatego pisze bo wiem ze polskie z tego co probowalem sa bardzooooo slodkie. Jakich odmian jablek moge uzyc aby moj cydr nie byl tak bardzo slodki. Mam jeszcze pytanie jak zrobic zeby cydr byl czysty i klarowny. Przypominam ze jeszcze nie robilem ale mam zamiar w tym roku. Bylbym wdzieczny jezeli jakis doswiadczony producent cydra dal mi jakies wskazówki.
Prowadząc proces fermentacji soku jabłkowego uzyskanego w domowych warunkach przez sokowirowanie czy tłoczenie na prasie z dodatkową obróbką enzymatyczną pektyn zawartych w soku, praktycznie zawsze uzyskasz cydr wytrawny (nawet zbyt wytrawny), a po okresie dojrzewania Twój cydr będzie klarowny. Poroblemy z klarownością pojawiają się przy użyciu do fermentacji soków NFC - tłoczonych na zimno i pasteryzowanych w których pojawiają się dość trwałe zmętniania skrobiowe i arabanowe. W tym przypadku również potrzebna jest odpowiednia obróbka enzymatyczna.
Jeśli chodzi o dobór jabłek, jeśli masz dostęp to polecam: kronselską, grafsztynek czerwony, renetę landsberską, cukrówkę litewską, kalwillę, cesarz Wilhelm, antonówkę półtorafuntową, renety.... Włączając odmiany pochodzące z 'dzikich' siewek dających często jabłka bogate w cukry i taniny. Temat cydrowania jest taki że normalnie nie da się tego objąć na raz. Polecam zapoznać się z "zapiskami z cydrowych eksperymentów" Bartka, i materiałem dostępnym na forum.
To fakt że w Polsce raczej dostępne są wyroby podszywające się pod cydr (fuuuj.), ale lokalnie są też dostępne cydry rzemieślnicze.
Jeśli masz konkretne wątpliwości pisz śmiało.
Odpowiedz
#3
Ja dopiero zaczynal bede przygode z cydrem. Takie hobby , a nie ukrywam ze bardziej mi smakuje niz piwo, tylko tak jak mowie ze nie chce zeby byl jak te polskie cydry "soki jablkowe" Strongbow byl w polsce ale od dluzszego czasu nie widze, a poza tym smakowal jak sok , bardzo slodki sok. Wlasnie przegladam fora co i jak. Bede probowal na kilka sposobow i zobaczymy ktory jest najlepszy :-) Jeszcze raz dzieki wielkie za pomoc.
Odpowiedz
#4
Większość cydrów, które można u nas kupić jest rozcieńczana do 4,5% (niższa akcyza) i sztucznie dosładzana. Te produkty nie mają nic wspólnego z samodzielnie zrobionym cydrem, który zwykle jest mocniejszy i całkowicie wytrawny. Dużo zależy od odmian jabłek - niestety, u nas nie ma takich typowo "cydrowych"; rzuć okiem na https://projektcydr.pl/podrecznik/jablka-na-cydr. Typowo, cydr z popularnych deserowych odmian będzie zbyt kwaśny i będziesz chciał go dosłodzić.

Jeśli chodzi o klarowanie, to większość cydrów z czasem sama się wyklaruje, przeważnie do 3 miesięcy po zakończeniu fermentacji; dodatek pektoenzymu przyspiesza klarowanie.
Odpowiedz
#5
Bartek Dzieki wielkie Niestety probowalem kilka rodzajow polskich cydrów ale zaden nie smakuje jak cydr. Najlepszy jaki pilem to Bulmers w UK ale jest drogi. Jezeli bym wiedzial jakich konkretnie jablek potrzebuje to moze moglbym sobie zalatwic. Ja czesto za granice jezdze wiec jezeli w danym kraju sa jablka takie jakich potrzebuje to nie jest problem. 
Na pewno rzuce okiem na link ktory mi przyslales. Zalezy mi na kwasnym i dlatego bede probowal 4 rodzajow z niewielkich ilosci jablek. chce zobaczyc czym beda sie roznic jezeli dodam rozne iliosci cukru, drozdzy i czegokolwiek co jest potrzebne do produkcji cydru. Jeszcze raz dzieki. A tak zapytam jeszcze jak to jest z procentami? chodzi mi ze nie chce aby moj cydr mial 10%. Czy da sie zatrzymac ten proces? tak jak mowilem jestem swiezakiem.
Odpowiedz
#6
Jeśli chodzi o procenty, to z typowo możesz się spodziewać 7%, z normalnych jesiennych jabłek. Jeśli trafisz na szczególnie słodkie, może to być nawet 8,5%. Wczesne jabłka (sierpień-wrzesień) mają mniej cukru i taki cydr będzie miał rzędu 5,5%.

"Cydrowe" jabłka trudno jest kupić. Jeśli podróżujesz po UK lub Francji, Hiszpanii, to może uda Ci się coś upolować, ale to moim zdaniem musiałbyć po jakichś sadach pojeździć, i to bardziej jesienią.
Odpowiedz
#7
(2020-08-10 07:08 PM)DanielW35 napisał(a): Bartek Dzieki wielkie Niestety probowalem kilka rodzajow polskich cydrów ale zaden nie smakuje jak cydr. Najlepszy jaki pilem to Bulmers w UK ale jest drogi. Jezeli bym wiedzial jakich konkretnie jablek potrzebuje to moze moglbym sobie zalatwic. Ja czesto za granice jezdze wiec jezeli w danym kraju sa jablka takie jakich potrzebuje to nie jest problem. 
Na pewno rzuce okiem na link ktory mi przyslales. Zalezy mi na kwasnym i dlatego bede probowal 4 rodzajow z niewielkich ilosci jablek. chce zobaczyc czym beda sie roznic jezeli dodam rozne iliosci cukru, drozdzy i czegokolwiek co jest potrzebne do produkcji cydru. Jeszcze raz dzieki. A tak zapytam jeszcze jak to jest z procentami? chodzi mi ze nie chce aby moj cydr mial 10%. Czy da sie zatrzymac ten proces? tak jak mowilem jestem swiezakiem.
Jeśli zależy Ci na cydrze mniej alkoholowym, to nie dosładzaj cukrem soku jabłkowego. Takie działanie jest sprzeczne nie tylko z Twoim założeniem <10% ale i z dobrą praktyką cydrowania (dobre jabłka mają wszystko co potrzeba aby zrobić z nich cydr).
Zatrzymać proces fermentacji można w praktyce na kilka sposobów: stosując pirosiarczyn potasu (siarkowanie cydru) lub pasteryzację, co oczywiście równocześnie skutkuje pogorszeniem smaku trunku. Istnieją też metody na otrzymanie cydru z pewną zawartością cukru i z bąbelkami: metoda szampańska i keeving. Myślę, że szybko się przekonasz że kwaśny cydr to jednak nie jest to. Będziesz raczej rozpaczliwie poszukiwał słodyczy dla zrównoważenia kwasowości. Jedno jest pewne, jeśli całkowicie przefermentujesz sok jabłkowy z dowolnej odmiany jabłek to otrzymasz cydr kwaśny masz to jak w banku.
Odpowiedz
#8
Na początek najprościej pozwolić cydrowi odfermentować "do końca", po czym dosłodzić niefermentowalnym słodzikiem, np. erytrol.
Zatrzymywanie fermentacji za pomocą siarkowania wymaga końskiej dawki i nie ma gwarancji że się uda.
Kilka sposobów na zrobienie słodszego cydru opisywałem tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=2063.
Odpowiedz
#9
(2020-08-11 10:49 AM)Bartek napisał(a): Na początek najprościej pozwolić cydrowi odfermentować "do końca", po czym dosłodzić niefermentowalnym słodzikiem, np. erytrol.
Zatrzymywanie fermentacji za pomocą siarkowania wymaga końskiej dawki i nie ma gwarancji że się uda.
Kilka sposobów na zrobienie słodszego cydru opisywałem tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=2063.
Dzieki wielkie za wskazówki. Po prostu nie chce aby moj cydr mial 10% mocy. A jezeli ja go tak zostawie aby odfermentowal do konca to ile mocy moze miec?
Odpowiedz
#10
Tak jak powyżej pisałem: 7% +- 1,5%
Odpowiedz


Skocz do: