Pestki :)
#1
Star 
Cześć,

Przeszukuje fora, grupy na fb, wertuje różne książki o wyrobie cydru i dalej mam dylemat dotyczący pestek. Czy jabłka rozdrabniać z pestkami czy lepiej je usunąć przed? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie? Chodzi mi tu głównie czy ich obecność może wpłynąć negatywnie (smakowo) na cydr.
Odpowiedz
#2
Taka mała ilość pestek nie powinna mieć wpływu na cydr, choć nigdy tego nie testowałem. Z tego co pamiętam to w książce Craft Cider Making Andrew Lea chyba opisuje że nie trzeba ich usuwać, choć nie mam jej teraz przy sobie i nie mogę tego sprawdzić. Ja nigdy nie usuwam pestek bo było by to za dużo roboty. Kontakt zmielonych jabłek z pestkami jest krótki, bo zazwyczaj miazga trafia odrazu na prasę. Nigdy nie widziałem żeby któraś profesjonalna cydrownia miała maszynę do wydrążania środków z jabłek, więc raczej ich nie usuwają.
Odpowiedz
#3
Nie, absolutnie nie usuwa się pestek - one i tak zostaną w wytłokach. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to żeby podczas mielenia jabłek urządzenie którym się posługujesz nie uszkadzało pestek. Zwykle nie ma takiego problemu, ale czasem zdarzy się jakiś wynalazek z ostrymi nożami, które rozcinają pestki. Wtedy może pojawić się delikatna goryczka, szczególnie jak takich pestek jest sporo.
Odpowiedz
#4
Właśnie mam taki blender na wiertarkę i ten sprzęt ma raczej ostre ostrza. I tak się zastanawiam czy w tym przypadku martwić się tymi pestkami czy lepiej się ich pozbyć przed rozdrabnianiem.
Odpowiedz
#5
Dawno dawno temu robiłem takim blenderem i pamiętam, że często wchodziła mi do cydru delikatna goryczka, której źródła nie mogłem rozgryźć. Ta goryczka zniknęła jak zacząłem używać innej rozdrabniarki, która nie uszkadzała pestek. Ta goryczka nie dyskwalifikowała cydru, ale oceniałem ją jako wadę. Zależy jak bardzo masz ochotę się narobić. Ciąć na ćwiartki i tak musisz, bo inaczej blender nie weźmie, więc może przy okazji możesz usunąć te pestki niedużym kosztem.
Odpowiedz
#6
I tak właśnie zrobię, dzięki za pomoc Wink
Odpowiedz


Skocz do: