Niskie BLG / Pierwszy Cydr
#1
Witam wszystkich 

Właśnie dziś rozpocząłem produkcję własnego domowego cydru, niestety martwi mnie jedna kwestia a mianowicie niskie BLG (zwartość cukru)

Akcja: 2 Balony (15l sztuka)

1 Balon - Sok z koncentratu (Purena) 3l + około 11l wody = BLG około 6/7
2. Balon - Sok z koncentratu Premium (purena) 3l + około 11l wody = [size=small]= BLG około 6/7[/size]

[size=small]Do każdego balonu oczywiście drożdże ciderini + pożywka.[/size]

[size=small]Moje pytanie: Czy powinienem dosłodzić nastaw ? Czy coś źle zrobiłem ?[/size]

[size=small]Pozdrawiam[/size]
Odpowiedz
#2
To faktycznie bardzo mało.
Te koncentraty rozcieńcza się do picia 1/5L, do cydru lepiej jest dać mniej wody 1/3,5L - wtedy Blg powinieneś mieć ~12.

Może błąd pomiaru - czym mierzysz, czy odczyt na czystej wodzie masz ~0 ?
Może nie rozmieszałeś dobrze i koncentrat spłynął na dno ?
Odpowiedz
#3
(2020-06-02 11:16 AM)Bartek napisał(a): To faktycznie bardzo mało.
Te koncentraty rozcieńcza się do picia 1/5L, do cydru lepiej jest dać mniej wody 1/3,5L - wtedy Blg powinieneś mieć ~12.

Może błąd pomiaru - czym mierzysz, czy odczyt na czystej wodzie masz ~0 ?
Może nie rozmieszałeś dobrze i koncentrat spłynął na dno ?

hej

3 koncentraty - reszte wody czyli około 11/12l wody.

pomiar robiłem multimierzem (browin), dodam ze wczoraj robiliśmy również cider u kolegi z soków Riviva z biedronki i u niego w pomiarze było 10/11 Bgl, być może u mnie zle się wymieszało, wrócę do domu i sprawdzę . Jeżeli dalej będzie taki wynik to rozumiem dodawać cukru?
Odpowiedz
#4
Obstawiam, że porządne wymieszanie pomoże. Inaczej coś nie tak z tymi koncentratami. Cukrem podciągnąłbyś zawartość alkoholu, ale nie smak.
Odpowiedz
#5
(2020-06-02 01:27 PM)Bartek napisał(a): Obstawiam, że porządne wymieszanie pomoże. Inaczej coś nie tak z tymi koncentratami. Cukrem podciągnąłbyś zawartość alkoholu, ale nie smak.


Przemieszałem i dalej to samo, u kolegi przed chwilą zrobiliśmy następny balon z soku tłoczonego i wyszło 11 BLG. Także chyba coś z tymi koncentratami jest nie tak.
Odpowiedz
#6
Miałeś takie koncentraty jak tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=2413 ?
1kg / 800ml ?

Ja po rozcieńczeniu do 4,5L miałem Blg 10, więc coś jest bardzo nie tak, jeśli Tobie przy podobnych proporcjach wyszło 6.
Odpowiedz
#7
(2020-06-02 02:16 PM)Bartek napisał(a): Miałeś takie koncentraty jak tutaj: https://projektcydr.pl/blog/?p=2413 ?
1kg / 800ml ?

Ja po rozcieńczeniu do 4,5L miałem Blg 10, więc coś jest bardzo nie tak, jeśli Tobie przy podobnych proporcjach wyszło 6.

Dokładnie tak, jeden premium (3x1kg), drugi zwykły ( 3x 1kg) i na obu taka sama wartość. Mierzone dwoma Multimierzami.
Odpowiedz


Skocz do: