Jak wykonać afrometr
#1
Czyniąc długą historię krótką: po prawie 9 miesiącach fermentacji zabutelkowałem cydr wytworzony z użyciem metody keeving'u. Niestety jest przesłodki (start d= 1,072 butelkowanie przy d=1,042 kg/L czyli szacunkowo zawartość cukrów resztkowych 88 g/L) a przez ostatnie 2 miesiące spadek gęstości był znikomy, choć sam cydr jeszcze lekko ciumkał. Jako próby kontronej ciśnienia w butelce użyłem manometru oprawionego w korku szampańskim z PE,
   
i dodatkowo zwykłej 0,5 L butelki PET napełnionej cydrem do kontroli na "macanego".
Niestety zauważyłem że butelka zakorkowana manometrem nie trzyma ciśnienia.
Może ma ktoś pomysł na wykonanie bardziej niezawodnego afrometru w oparciu o manometr z gwintem 1/4"?
Odpowiedz
#2
Tak, trudno jest uszczelnić ten twardy plastik na łączniu z manometrem. Możesz spróbować zalać go od wewnątrz, naokoło gwintu, jakimś klejem.

Też mi się zdarzało, że mi się te szampańskie korki rozszczelniały. Teraz mam takie z silikonowymi korkami:

         

Szczelność trzymają super. Jedyna wada jest taka, że nie mają żadnej blokady przeciw wypychaniu przez ciśnienie wewnętrzne.
Ale akurat mam takie miejsce pod półką, gdzie mi się takie butelki idealnie mieszczą na wysokość - co rozwiązuje problem:
   

Na zdjęciu korki są jeszcze przewiązane sznurkami, ale to nie działa - stąd ostatecznie butelki wylądowały dociśnięte półką ;-)
Odpowiedz
#3
Udało Ci się wcisnąć ten gwintowany króciec manometru w ten mały otwór w korku, czy powiększałeś nieco średnicę otworu?
Odpowiedz
#4
Silikon łatwo się poddaje, przewierciłem jakimś wiertłem, manometr wepchnąłem, trochę kręcąc - nie było problemu.
Odpowiedz
#5
Dzięki. Nie miałem korka, użyłem grubego węża silikonowego na wcisk jako uszczelnienia. Może taki oplot z półtwardego drutu zawinięty na przewężeniu za gwintem przytrzyma manometr. Idę sprawdzić na sodzie.
   
Odpowiedz
#6
No i lipa, przy 3 bar'ach syczy na połączeniu wężyka i korka.
Odpowiedz
#7
Wink 
Afrometr prosty w wykonaniu i sprawdzony przeze mnie (test odporności na ciśnienie do 5 Bar) przedstawiam na fotosach.
   
Jako materiału na korek użyłem silikonu RTV ogólnego przeznaczenia o utwardzaniu neutralnym, średniomodułowy, niezbyt twardy i bardzo rozciągliwy. Materiał utwardzał się powoli kilka tygodni w kartuszu z odciętym wieczkiem. Jak widać przy ciśnieniu powyżej 4 bar trochę wypływa spod dociskającej go stalowej podkładki. Najlepiej jest więc zastosować silikon wysokomodułowy i o zwiększonej twardości lub dobrać  korek z silikonu jakości laboratoryjnej. Przy borowaniu korka stalowe ostrze zwilżyłem kroplą glicerolu, to znacznie ułatwia wykrawanie korka bez efektu przywierania gumy do ścianek rurki korkoboru, ten sam trick można zastosować przy wciskaniu korka afrometru w szyjkę butelki.
   
Stalowa cienkościenna rurka do wycinania a więc i korek ma średnicę 25 mm a długość korka około 35 mm. Jeśli manometr ma mierzyć ciśnienie w wybuchowych cydrach sylwestrowych [Obrazek: https://projektcydr.pl/forum/images/icons/wink.png](=> 5 bar), na rurkę z tworzywa wychodzącą ze złączki mosiężnej można nałożyć dopasowaną do szyjki sztywną nakrętkę od butelki, jak widać to na foto. Zabezpieczy to przed zbytnim wypychaniem i rozciąganiem korka na boki.
   
Odpowiedz
#8
Witam Wszystkich! Na wstępie dziękuję Wam za podzielenie się swoimi patentami. Myślę nad umieszczeniem manometru w "kapslu" od butelki z zapięciem typu krachla. Mam jednak do Was pytanie, jakie ciśnienie (mniej więcej) jest w stanie wytrzymać butelka po piwie oraz butelka po winie? Jakie wartości ciśnienia są pewne, a jakie ciśnienie zagraża "granatem"?

A czy ten patent komuś działa? https://projektcydr.pl/blog/?p=2121
Zakładam @Bartek, że to Twoja robota Wink
Odpowiedz
#9
Big Grin 
Oczywiście wytrzymałość butelki zależy od jej wagi i kształtu (najsłabsze są te o większej średnicy i z przetłoczeniami jak po piwie grolsch). Dla wytrawnych cydrów refermentowanych w buteklach z dodatkiem 3 do 4g cukru/butelkę 0,5L o wytrzymałość butelek po piwie raczej nie należy się martwić i taki cydr jest wystarczająco dobrze nasycony CO2. Jeśli wytrawny cydr ma być dosłodzony i potem pasteryzowany to trzeba już uważać. Przeczytaj proszę zapiski Bartka odnośnie pasteryzacji na blogu (https://projektcydr.pl/blog/?p=2039). Tam znajdziesz odpowiedź ile taka butelka może znieść w testach polowych (Butelka 0,5L o wadze około 300 g zniesie chwilowo jakieś 6 do 7 bar w temp. 65 deg). Robiłem testy z pasteryzacją podpiwka w ciemnych szampanówkach i kilka razy strzeliła mi butelka trzymana w ręce podczas wsadzania do gorącej kąpieli i przy odstawianiu gorącej butelki po pasteryzacji (nigdy podczas gotowania gdzie ciśnienie w butelce wynośiło 6 bar). No może łapy nie urywa ale można się poparzyć (trzymałem przez rękawicę i osłaniałem się dużą miską [Obrazek: https://projektcydr.pl/forum/images/icons/biggrin.png]). Myślę że właśnie grube szkło źle znosi naprężenia szokowe przy gwałtownym podgrzaniu czy schłodzeniu i lekkie butelki po piwie z cieńszego szkła lepiej nadają się do pasteryzacji. Butelki po winie nie są projektowane na znoszenie ciśnienia i takich zwykłych zielonych burgundówek nie używałbym do cydru. Jeszcze inaczej sprawa ma się z cydrami naturalnie słodkimi, tu z ostrożności procesowej zaleca się stosować grube "szampanówki" o wadze >750 g monitorować ciśnienie manometrem i ilość osadu w butelkach, bo oznak "niebezpiecznej" refermentacji jak bąbelki czy piana w szyjce może nie być.
    Daj znać jak wyszedł afrometr na krachli, myślałem o tym rozwiązaniu ale wpuszczenie pionowo złączki z króćcem w osi tego grzybka napotyka kolizję z drutem, który trzyma całość i dociska uszczelkę do butelki, można przewiercić otwór skośnie i zastosować króciec o małej średnicy, ale czy po dokręceniu manometru i założeniu na butelkę całość będzie stabilnie stała?
Odpowiedz
#10
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź Smile O pasteryzacji akurat wczoraj czytałem, ale gdzieś mi umknęły te bary Big Grin 

Co do krachli, to mam świadomość przechodzącego drutu przez kapsel, ale gdzieś w internetach widziałem jak ktoś właśnie taki zrobił. Poza tym można kupić taki manometr na krachli np. na Amazonie, tyle że za ok. 290 zł (z przesyłką) i tylko do 4 bar.

Edit: Mój najnowszy nabytek. Niebawem bardziej poważne próby ciśnienia. Możliwość zamontowania na butelce krachlowej oraz od wina.

   
   
   
   
Odpowiedz


Skocz do: