Jak wykonać afrometr
#1
Czyniąc długą historię krótką: po prawie 9 miesiącach fermentacji zabutelkowałem cydr wytworzony z użyciem metody keeving'u. Niestety jest przesłodki (start d= 1,072 butelkowanie przy d=1,042 kg/L czyli szacunkowo zawartość cukrów resztkowych 88 g/L) a przez ostatnie 2 miesiące spadek gęstości był znikomy, choć sam cydr jeszcze lekko ciumkał. Jako próby kontronej ciśnienia w butelce użyłem manometru oprawionego w korku szampańskim z PE,
   
i dodatkowo zwykłej 0,5 L butelki PET napełnionej cydrem do kontroli na "macanego".
Niestety zauważyłem że butelka zakorkowana manometrem nie trzyma ciśnienia.
Może ma ktoś pomysł na wykonanie bardziej niezawodnego afrometru w oparciu o manometr z gwintem 1/4"?
Odpowiedz
#2
Tak, trudno jest uszczelnić ten twardy plastik na łączniu z manometrem. Możesz spróbować zalać go od wewnątrz, naokoło gwintu, jakimś klejem.

Też mi się zdarzało, że mi się te szampańskie korki rozszczelniały. Teraz mam takie z silikonowymi korkami:

         

Szczelność trzymają super. Jedyna wada jest taka, że nie mają żadnej blokady przeciw wypychaniu przez ciśnienie wewnętrzne.
Ale akurat mam takie miejsce pod półką, gdzie mi się takie butelki idealnie mieszczą na wysokość - co rozwiązuje problem:
   

Na zdjęciu korki są jeszcze przewiązane sznurkami, ale to nie działa - stąd ostatecznie butelki wylądowały dociśnięte półką ;-)
Odpowiedz
#3
Udało Ci się wcisnąć ten gwintowany króciec manometru w ten mały otwór w korku, czy powiększałeś nieco średnicę otworu?
Odpowiedz
#4
Silikon łatwo się poddaje, przewierciłem jakimś wiertłem, manometr wepchnąłem, trochę kręcąc - nie było problemu.
Odpowiedz
#5
Dzięki. Nie miałem korka, użyłem grubego węża silikonowego na wcisk jako uszczelnienia. Może taki oplot z półtwardego drutu zawinięty na przewężeniu za gwintem przytrzyma manometr. Idę sprawdzić na sodzie.
   
Odpowiedz
#6
No i lipa, przy 3 bar'ach syczy na połączeniu wężyka i korka.
Odpowiedz
#7
Wink 
Afrometr prosty w wykonaniu i sprawdzony przeze mnie (test odporności na ciśnienie do 5 Bar) przedstawiam na fotosach.
   
Jako materiału na korek użyłem silikonu RTV ogólnego przeznaczenia o utwardzaniu neutralnym, średniomodułowy, niezbyt twardy i bardzo rozciągliwy. Materiał utwardzał się powoli kilka tygodni w kartuszu z odciętym wieczkiem. Jak widać przy ciśnieniu powyżej 4 bar trochę wypływa spod dociskającej go stalowej podkładki. Najlepiej jest więc zastosować silikon wysokomodułowy i o zwiększonej twardości lub dobrać  korek z silikonu jakości laboratoryjnej. Przy borowaniu korka stalowe ostrze zwilżyłem kroplą glicerolu, to znacznie ułatwia wykrawanie korka bez efektu przywierania gumy do ścianek rurki korkoboru, ten sam trick można zastosować przy wciskaniu korka afrometru w szyjkę butelki.
   
Stalowa cienkościenna rurka do wycinania a więc i korek ma średnicę 25 mm a długość korka około 35 mm. Jeśli manometr ma mierzyć ciśnienie w wybuchowych cydrach sylwestrowych [Obrazek: https://projektcydr.pl/forum/images/icons/wink.png](=> 5 bar), na rurkę z tworzywa wychodzącą ze złączki mosiężnej można nałożyć dopasowaną do szyjki sztywną nakrętkę od butelki, jak widać to na foto. Zabezpieczy to przed zbytnim wypychaniem i rozciąganiem korka na boki.
   
Odpowiedz


Skocz do: