Prawo cydru

Ciekawostka: ile cydru jest w cydrze? 😉
Czy taki sklepowy cydr musi być zrobiony w 100% z soku?
I dlaczego praktycznie wszystkie cydry mają nie więcej niż 4,5%?

Nie ma jedynej słusznej definicji „cydru”. Wiadomo: niezbędny jest sok jabłkowy, przydały by się drożdże… Ale pozostaje kwestia rozmaitych dodatków: jedni stawiają na naturalność, inni dosładzają przed fermentacją – żeby było mocniej, jeszcze inny dodają cukier już po – bo lubią jak jest mniej wytrawnie, itd.

Póki robimy cydr na własne potrzeby, istotne jest wyłącznie to, żeby nam smakowało.
Ale co tak na prawdę można nazwać cydrem komercyjnie?

Cydr ma swoje prawne umocowanie w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.

Zgodnie z ustawą, cydrem jest napój powstały w wyniku fermentacji „nastawu na cydr”, czyli mieszaniny sporządzonej z rozdrobnionych jabłek, moszczu jabłkowego, soku jabłkowego lub zagęszczonego soku jabłkowego, z możliwością dodania wody, sacharozy, cukru płynnego, inwertowanego cukru płynnego, glukozy, syropu glukozowego, syropu glukozowo-fruktozowego, fruktozy, drożdży, pożywek lub kwasów spożywczych.

Innymi słowy: cydr można robić z soku jabłkowego, w tym również takiego z koncentratu, można dodawać wodę i cukier.

Na szczęście narzucone są pewne dopuszczalne proporcje: soku jabłkowego, lub zagęszczonego soku jabłkowego w przeliczeniu na moszcz jabłkowy, nie może być mniej niż 60%, a na 2,5kg owoców nie można dodać więcej niż 1L wody. Z tym, że nie jest  powiedziane, że tę wodę trzeba dodać przed fermentacją – równie dobrze można rozcieńczać cydr już po.

Dopuszcza się również dodanie gruszek, całych lub rozdrobnionych, soku gruszkowego lub zagęszczonego soku gruszkowego – jeżeli nie spowoduje to zdominowania smaku lub zapachu właściwego dla jabłek.

Po fermentacji, cydr można dosładzać sacharozą, glukozą, fruktozą, zagęszczonym sokiem owocowym, cukrem palonym lub miodem. Nie można wzmacniać go innym alkoholem.

Wynikowy cydr może mieć zawartość alkoholu od 1,2% do 8,5%. Powyżej mówimy już o winie. Co ciekawe, ustalone są dwa progi akcyzy: do 4,5% za 100L trzeba odprowadzić do kasy Państwa 97zł, zaś po przekroczeniu tego progu jest to już 158 zł!

Smacznego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *