Książka: The New Cider Maker’s Handbook

Już dawno powinienem byłem napisać o tej książce, ale po prostu nie byłem na to gotowy. Łatwo się pisze o takich pozycjach, które można szybko przeczytać, przyswoić, uporządkować sobie w głowie – zaś w tym przypadku..

Ta książka jest niesamowita. Żałuję że ją kupiłem… w wydaniu elektronicznym 😉 – gdybym wiedział jak często będę do niej zaglądać, bez wahania zdecydowałbym się na wersję papierową.

Jolicoeur
Szczerze mówiąc wciąż nie czuję się gotowy, żeby o niej napisać – dalej zaskakuje mnie nowymi informacjami, których poprzednio nie zarejestrowałem, i które docierają do mnie dopiero teraz, gdy trochę lepiej poznałem się na niektórych zagadnieniach. Niemniej jednak jeśli nie zrobię tego teraz, nie zrobię tego prawdopodobnie nigdy – zatem pozwólcie, że ją wam niniejszym, po krótce, zarekomenduję 🙂

Na chwilę obecną, sytuacja na rynku książek o cydrze wygląda tak, że liczą się dwie pozycje: książka Andrew Lea, o której już pisałem i która daje gruntowne wprowadzenie do tematu, choć zatrzymuje się na pewnym poziomie szczegółowości, podając pewne rzeczy poniekąd „na wiarę” – oraz ta książka, która również zaczyna od podstaw, ale następnie przechodzi do szczegółów i drąży każdy temat naprawdę wyczerpująco.

Autor książki jest zapalonym amatorem. Cydr to jego hobby, któremu poświęcił kilka dekad swojego życia, i poświęca nadal, aktywnie uczestnicząc w życiu cydrowej społeczności – można go „spotkać” m.in. na forum ciderworkshop. Książka jest kwintesencją wiedzy o cydrze, owocem dociekliwych wieloletnich przemyśleń i doświadczeń. Jak autor sam przyznaje, napisał tę książkę poniekąd dla siebie samego z przeszłości, pamiętając jak bardzo brakowało mu tej wiedzy gdy po raz pierwszy zainteresował się tematem.

Dla kogo jeszcze jest ta książka? Jeśli planujecie zająć się cydrem na poważnie, lub przeczytaliście już jakąś książkę i czujecie niedosyt, chcielibyście dodatkowo zgłębić proces powstawania cydru bardziej od strony naukowej, teoretycznej, dowiedzieć się skąd biorą się pewne, gdzie indziej podawane na wiarę, rekomendacje, lub po prostu macie pytania, na które nie udało wam się do tej pory znaleźć odpowiedzi – szczerze ją wam polecam. Jest długa, nie wszystkie zagadnienia przydadzą się od razu, ale mogę zagwarantować, że będzie waszym najlepszym doradcą, z którym będziecie bezustannie konsultować się na wszystkich etapach, i we wszystkich tematach, z jakimi przyjdzie wam się zetknąć robiąc cydr.

Nie będę próbował streścić tej książki – zgodnie z moim obecnym stanem wiedzy jest w niej po prostu wszystko, co jest potrzebne żeby na wiele sezonów zaspokoić ciekawość domorosłego cydrownika 🙂

The New Cider Maker’s Handbook
Claude Jolicoeur
ISBN 978-1-60358-473-9 (wydanie książkowe)
ISBN 978-1-60358-474-6 (e-book)
wydanie pierwsze, 2013r.

3 komentarz do “Książka: The New Cider Maker’s Handbook

  1. Pingback: Angielskie jabłka na cydr | projekt CYDR

  2. Pingback: Zawartość Alkoholu | projekt CYDR

  3. Pingback: Burzyciel jabłek | projekt CYDR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *