Dębowa beczka

Nastawiłem cydr w dębowej beczce! Ciekawe co z tego będzie 🙂

W sumie to jeszcze do niedawna uważałem beczki za pewną zaszłość historyczną, a to że wciąż są w użyciu tłumaczyłem chęcią pozostawania w zgodzie z tradycją, lub w najlepszym razie chęcią nadania trunkom dodatkowego dębowego posmaku. Ale ostatnio poczytałem sobie trochę więcej o beczkach i wygląda na to, że zdecydowanie nie doceniałem ich potencjału. Wpływ beczek na charakter przechowywanego w nich trunku jest dużo bardziej złożony niż przypuszczałem!

Czytaj dalej

Drożdże do cydru, 2021

Nareszcie! Niniejszym mam przyjemność zaprezentować podsumowanie tegorocznego testu drożdży do cydru. Testu jak do tej pory największego i o tyle szczególnego, że tym razem oceną próbek zajął się profesjonalny panel degustacyjny, w skład którego weszli doświadczeni sędziowie, wspierający zza kulis różne cydrowe wydarzenia, w tym m.in. najpopularniejszy w Polsce konkurs cydrów domowych: Pomona.

Prezentacja wyników miała swoją oficjalną premierę 23. października na III Konferencji Producentów Cydrów Rzemieślniczych w Poznaniu, organizowej przez Przemka Iwanka. Bardzo fajne wydarzenie – polecam na przyszłość również tym, którzy produkcją cydrów nie zajmują się (jeszcze) profesjonalnie.

Teraz już na spokojnie, wyniki testu wraz z wnioskami, refleksjami i subiektywnym komentarzem 🙂

Czytaj dalej

Wysładzanie w CO2

Od słowa do czynu: pisałem w poprzednim wpisie, że chciałem sprawdzić co się stanie, jeśli potrzymam jabłka dwa tygodnie w dwutlenku węgla, przy podwyższonej temperaturze – pora na krótką relację, bo efekty okazały się na prawdę zaskakujące!

Czytaj dalej